Rostoucí drahota nutí Čechy hledat jiné zaměstnání nebo přivýdělek

6 minut
Události: Finanční problémy domácností
Zdroj: ČT24

Až třetina občanů má nyní kvůli růstu životních nákladů výrazné finanční problémy, ukázal průzkum agentury Profesia. Vysoké faktury za energie, zvyšování sazeb hypoték a vyšší ceny v obchodech tak nutí stále víc Čechů hledat lépe placené zaměstnání nebo přivýdělek k současné práci.

Příkladem tohoto trendu jsou i Jana Danešová a Světlana Džurajeva. Obě chodí ve svém volnu na brigádu do skladu v Hrochově Týnci. Džurajeva si brigádu našla před půl rokem. „Dojíždím, jsem z Chrudimi a když jsem se dozvěděla, že nabírají, tak jsem se přihlásila,“ vysvětluje. Když není ve skladu, pracuje jako servírka v restauraci.

Bez přivýdělku by nezaplatila zvýšené splátky hypotéky. „Rozhodně mi to slouží k tomu, abych si zaplatila složenky, abych se mohla cítit víceméně v pořádku,“ říká s vědomím, že když člověk nebude pracovat, nebude mít nic. 

Danešová si přivydělává k mateřské. Má dvě děti a nechce se kvůli zdražování v obchodech omezovat. „Všechno šlo hrozně nahoru, a když je možnost hlídání, tak prostě jdu do práce, aby se děti měly dobře,“ přibližuje. Myslí si, že druhá práce čeká skoro každého.

Ve skladu s nimi pracuje dvacítka brigádníků. Další by rádi nastoupili. „Denně se k nám hlásí dva lidé,“ říká manažer lidských zdrojů firmy Vuch Josef Jankovský. Doplňuje, že mzda se zde pohybuje mezi 100 až 150 korunami za hodinu. 

Přivýdělek bude muset zřejmě hledat stále více lidí

Podobné brigády nyní hledá víc lidí než dřív. Podle analytiků jich bude během následujících měsíců přibývat. Na vině jsou rostoucí ceny zboží i služeb. 

„Tady už se nebavíme o několika stovkách tisíc domácností, které třeba pobírají nějaké typy sociálních dávek, ale řádově o milionu a půl domácností. Ty budou muset řešit, jak se s tím vypořádají,“ řekl vedoucí programu dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. 

Manažer společnosti Profesia Michal Novák zmiňuje, že brigád začíná být s letní sezonou stále víc. Vidí tedy prostor pro lidi, kteří nevyjdou se současnými příjmy, jak si během těchto měsíců přivydělat. 

Kde sází na osvědčené brigádníky

Sezonní práci pravidelně využívá Petr Dolejší. Zatím studuje, a tak si na brigádě v restauraci na pražském Žižkově vydělává na svoje výdaje. „Mám v plánu příští rok vycestovat do zahraničí, takže si odkládám peníze.“

Podobně jako čtyři další studenti tady vypomáhá o víkendech. Také sem, podobně jako do skladu v Hrochově Týnci, se hlásí další zájemci.

„Maminky by si rády přivydělaly k mateřské třeba spíš dopoledne, ale to je pro nás špatně, protože my tady potřebujeme večery,“ upozorňuje však provozní manažer Pivnice U Sadu Michal Winter. Volná místa tady zatím nemají. Dlouhodobě totiž spolupracují s osvědčenými brigádníky, jako je právě Petr Dolejší. 

Tlak na rodinné rozpočty rychle roste

Největší problém vidí lidé podle dat Institutu prevence a řešení předlužení v navyšování cen energií, potíže s tím spojené pociťuje zhruba polovina domácností. Problém se násobí u těch, které žijí v příjmové chudobě. Tady ceny energií znamenají finanční problém pro devět z deseti.

Brigádou nebo druhým zaměstnáním řeší nyní vysokou inflaci 16 procent Čechů, ukazuje průzkum Profesie. Změnou zaměstnání za lépe placené pak chce zvýšené životní náklady vyřešit zhruba pětina lidí. Stejný podíl Čechů pociťuje výrazný finanční tlak na rodinný rozpočet, ovšem nejsou si jistí, zda v následujících měsících situaci zvládnou.

Průzkum Zvládnutí inflace
Zdroj: ČT24/Profesia

Za cenu omezování unese podle průzkumu zvýšení nákladů 23 procent Čechů. Za bezproblémovou označuje svou současnou situaci 19 procent respondentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...