Řecko nesměle vstupuje na finanční trhy

Atény – Z Řecka včera přišla dobrá zpráva. Rozpočtový deficit klesá. Země se proto rozhodla, že si poprvé od přijetí mezinárodní pomoci pokusí zajistit peníze na finančních trzích. Atény tak dnes prodaly státní dluhopisy v objemu 1,6 miliardy eur (asi 41,2 miliardy korun), Řecko ale za nový úvěr musí zaplatit vyšší úrok než dosud. Původně bylo v plánu nabídnout státní dluhopisy za celkem 1,25 miliardy eur. Peníze Řecko použije na zaplacení jiných dluhopisů, kterým končí splatnost v pátek. Celkem musí země letos věřitelům splatit 53 miliard eur.

Dluhopisy vynesou pět procent

Řecko se neúspěchu nebálo. Nabízelo totiž krátkodobé pokladniční poukázky se splatností do šesti měsíců, a takto krátkodobé instrumenty většinou nezájmem netrpí. Atény se snaží obstarat peníze na finančních trzích samy poprvé od eskalace fiskálních potíží, šlo proto spíše o zkoušku. Řecko má totiž pomoc již zajištěnou od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Podmínky, za kterých země cenné papíry prodala, mimo jiné stanoví, že bude muset za nový úvěr zaplatit úrok 4,65 procenta. Vzhledem k tomu, že je to za cenné papíry splatné za půl roku, byl by roční úrok vyšší. Patrně by to ale nebyl jen prostý dvojnásobek úroku šestiměsíčního dluhopisu.

Aukce však ukázala, že Řecko musí k normalizaci a k získání důvěry investorů ujít stále ještě velký kus cesty. Úrokový výnos je dva a půlkrát až třikrát vyšší než to, co musí platit jiné ekonomiky ohrožené dluhovou krizí, jako Portugalsko a Španělsko, a proti německým úrokům z krátkodobých dluhopisů je zhruba osminásobný. O hodně levněji si půjčuje i Česko. „Skutečnost je nesrovnatelná, v případě České republiky si na šest měsíců můžeme půjčovat zhruba za 1,1 procenta,“ zdůrazňuje analytik X-Trade Brokers Aleš Brychta.

Také poptávka byla proti poslední, tedy dubnové aukci zhruba poloviční. Přesto ale zhruba 3,5násobně překračovala nabídku. „Z velké části, a to je zajímavé, nakupovaly dluhopisy zejména domácí subjekty. Nakupovaly v daleko větší míře, než tomu bylo například v minulém roce,“ podotýká Brychta.

Analytik londýnské Barclays Capital Paul Robinson

„Dobrý výsledek jsme očekávali a je to příznivé pro Řecko i pro euro, země však musí urazit ještě dlouhou cestu, protože její ekonomické problémy jsou velmi závažné.“

Řecko je na dobré cestě

Rozpočtový deficit řecké vlády se v prvním pololetí díky výrazným škrtům výdajů podařilo snížit v meziročním srovnání o 46 procent na 9,65 miliardy eur (246 miliard korun). Pokles pololetního schodku byl hlubší, než předpokládá celoroční cíl, který počítá se snížením v rozsahu 39,5 procenta. Úspory ovšem mají negativní dopad na řeckou ekonomiku, v nejbližších letech nelze podle ekonomů počítat s hospodářským růstem.