Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesly pod 26 korun za litr

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku se dostaly pod 26 korun za litr. Benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 29 haléřů na 25,75 koruny za litr, průměrná cena nafty klesla o 32 haléřů na 25,91 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Paliva zlevňují od poloviny ledna. Benzin byl levnější než teď naposledy v dubnu 2009. Nafta je momentálně nejlevnější od dubna 2016.

Nejdražší benzin je v Praze. Tamní čerpací stanice nabízí Natural v průměru za 26,94 koruny za litr. Přes 26 korun se jeho cena dostala ještě ve středních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě a v Olomouckém kraji. Nafta je v hlavním městě průměrně za 27,01 koruny za litr.

Nejméně zaplatí řidiči za pohonné hmoty v Plzeňském kraji. Litr benzinu tam průměrně stojí 25,06 koruny, litr nafty pak 25,24 koruny. 

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že v současné době jsou pohonné hmoty v českých zemích nejdostupnější minimálně od druhé světové války.

„Za celou tu dobu totiž nikdy nebylo možné za částku odpovídající průměrné hrubé měsíční mzdě pořídit tolik litrů benzinu či nafty jako právě v horké současnosti. Důvodem je zejména obecná ekonomická prosperita celé druhé poloviny končícího desetiletí, ale nejnověji také mimořádný vývoj na světovém trhu s ropou,“ řekl.

Uvedl, že při předpokladu 3,1procentního meziročního růstu průměrné reálné měsíční mzdy v Česku v letošním 1. čtvrtletí, což je mediánový odhad podle agentury Bloomberg, Český statistický úřad zveřejní data až počátkem června, činila vzhledem k 3,6procentní inflaci letos od ledna do března průměrná mzda v Česku 34 666 korun. „Za tuto sumu lze při současných cenách pořídit takřka 1346 litrů benzinu Natural 95 a 1338 litrů nafty. Nikdy v poválečných dějinách to nebylo více,“ podotkl Kovanda.

Tankovat se bude zřejmě ještě levněji

V příštím týdnu podle něj navíc pohonné hmoty v Česku dále zlevní, a to o 20 haléřů na litr. „Během května se cena pohonných hmot postupně propadne až do pásma 25 až 25,50 koruny za litr. Důvodem jsou nadále nízké ceny ropy na světovém trhu, které se však již stabilizovaly,“ dodal.