Provoz bitcoinů spotřebuje víc energie, než vyrobí Temelín

Platit bitcoinem zvládne každý, na menší platby se však nevyplatí. V Česku navíc není jasné, jestli se ze zisků, které investice do bitcoinu může přinést, platí daně. Bez toho se ale bitcoin u nás nerozšíří, míní Čeněk Rauscher ze společnosti OKsystem, který přednášel na prvním pracovním veletrhu pro programátory Jobs Dev.

V Česku se dá bitcoinem platit na nejméně dvou stovkách míst. Řekl byste, že je bitcoin tady hodně rozšířený?

Spíš se tu pořád bere bitcoin jako něco nelegálního. Naše firma teď nakoupila nějaké bitcoiny, ale nevíme, jak je danit. Auditor tvrdí, že je danit nejde, účetní řekl, že to není problém a máme s tím zacházet jako s normální měnou. Ve výsledku nevíme, jak to zanést do účetnictví. Stejně tak není jasné, jestli mají lidé danit zisk z prodeje bitcoinů. Dokud se tohle nevyřeší a nebude jasné, jak s bitcoiny zacházet, tak nebudou v Česku běžné.

Podle mě se navíc na malé platby bitcoiny stejně nehodí. Ke každé transakci je potřeba přidat tuzér, aby se transakce zapsala přednostně. K nákupu kávy přidat dalších třeba patnáct korun poplatek se nevyplatí.

Letos v březnu cena bitcoinu poprvé překonala cenu zlata. Tlačila ho nahoru rychle rostoucí poptávka v Číně. Jak je bitcoin v Asii oblíbený?

Zmínil bych Japonsko, kde se bitcoiny chápou jako normální měna. Spousta transakcí přichází právě z Japonska, kde bitcoiny přijímají desítky tisíc obchodů včetně aerolinek, takže si za tuto měnu koupíte i letenku. Krom zájmu spekulantů vede k vyšší ceně také velký počet transakcí.

Tento týden dosáhla hodnota bitcoinu svého maxima, a to téměř 57 tisíc korun. Jak je na tom dnes?

V sobotu odpoledne to bylo kolem 2000 dolarů, tedy o 400 dolarů méně než před několika dny. V přepočtu je to rozdíl o zhruba 10 000 korun.

Bitcoiny jsou virtuální měna, se kterou se dá do jisté míry anonymně nakládat. Využívají ji proto často ti, kteří se chtějí vyhnout nějaké kontrole. To ale nejsou všichni uživatelé. Čím je pro bitcoin zajímavý pro ty, kteří nepotřebují nic skrývat?

Pokud věří tomu, že cena bitcoinu bude dál stoupat, tak je to zajímavá investice. Je to také docela pohodlný způsob placení na internetu, tím, že klíč ke svým bitcoinům máte jen vy. Pokud ho máte třeba v mobilní aplikaci, tak o své bitcoiny můžete přijít jen tak, že vám někdo ukradne telefon nebo ho ztratíte, rozbijete. Pak už se ke svým bitcoinům nikdy nedostanete. Nakupování v bitcoinech je bezpečné proto, že transakce je šifrovaná a nikdo vám nemůže ukrást číslo karty, protože zneužít klíč k bitcoinům je příliš pracné.

Navíc je to docela rychlé, člověk na druhé straně vidí, že jste mu poslali bitcoiny a jen si počká, než se k němu dostanou, tedy než se transakce zanese do blocku.

Přijímáme bitcoin
Zdroj: ČT24/bitcoin.org

Přináší obchodování s bitcoinem etické problémy?

Nejspíš se za bitcoiny dají nakoupit drogy nebo zbraně. V květnu se v bitcoinech mělo platit výkupné po útoku ransomwaru WannaCry, i když nakonec se zaplatilo docela málo.

Už se ale neví, že síť, která eviduje transakce a neustále je přepočítává, za jeden rok spotřebuje víc energie, než vyrobí největší česká jaderná elektrárna Temelín. Nevím, jakou energetickou spotřebu mají banky a jejich počítače a elektřina, kterou se svítí v kancelářích, ale více než 14 terawatthodin ročně za provoz bitcoinu mě šokovalo.

Jak jinak by se dala obří síť, ve které se bitcoiny pohybují, využít?

Bitcoin funguje tak, že všechny transakce jsou známé, všichni je vidí a ví, že je nejde přepsat. Komu ale jednotlivé klíče k transakcím patří, to je anonymní. O to mají zájem státy, například ve Švédsku se mluví o tom, že by se vytvořil buď podobný systém, nebo by se využil stávající, a to pro katastr nemovitostí. Do řetězce se zapíše, komu nemovitost patří, a nikdo to nemůže přepsat.

Třeba v kombinaci s kryptoměnou Ethereum by to mohlo fungovat tak, že ve chvíli, kdy pošlete platbu, tak by se vlastnictví nemovitosti přepsalo. Nemuselo by se chodit složitě k notáři, ale všichni by viděli, že transakce proběhla a že přepsání nejde zneužít. O podobném zabezpečení přemýšlí i banky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
10:36Aktualizovánopřed 13 mminutami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 5 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
včera v 12:02

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...