Autor bitcoinu už možná není tajný. Podle BBC je jím australský podnikatel Craig Wright

Tvůrcem kybernetické měny bitcoin je australský podnikatel Craig Wright. Uvedl to v rozhovoru pro BBC a poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Týdeník The Economist však ani důkazy zcela nepřesvědčily. Pokud však bude přiznání pravdivé, skončí tím dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel. Doposud tvůrce vystupoval pod jménem Satoši Nakamoto.

Podle BBC Wright poskytl technické důkazy, které potvrzují jeho tvrzení. Použil mince, o kterých se ví, že je vlastní pouze tvůrce bitcoinu. Také hlavní členové komunity kolem bitcoinu a hlavní vývojový tým tvrzení potvrdili. Wright odhalil svou totožnost třem mediálním organizacím, kromě BBC je to Economist a GQ. 

Týdeník The Economist však tvrzení Wrighta plně nepřesvědčilo. „Náš závěr je, že pan Wright by mohl být pan Nakamoto, ale že důležité otázky stále zůstávají,“ uvádí list. „Ve skutečnosti nemůže být nikdy možné nade vší pochybnost prokázat, kdo skutečně vytvořil bitcoin.“

Zveřejněním své identity Wright doufá, že ukončí spekulace tisku o totožnosti Satoši Nakamoty. Mnoho médií již dlouhou dobu hledá tvůrce kryptoměny a za možné autory již média označila množství různých lidí.

V prosinci 2015 dva časopisy, Wired a Gizmodo, jmenovaly Wrighta jako kandidáta, když obdržely dokumenty, které mu zřejmě byly odcizeny a odhalovaly jeho vztah k projektu. Brzy po této události australské úřady prohledaly Wrightův dům. Daňový úřad však uvedl, že razie byla spojená s dlouhodobým vyšetřování plateb daní.

Přijímáme bitcoin
Zdroj: ČT24/bitcoin.org

Odborníci na bitcoin uvádějí, že odhalení skutečné identity Satošiho Nakamota by mohlo být pro odvětví významné. Prokázaný zakladatel by na jedné straně mohl ovlivňovat budoucnost bitcoinu a také vlastní dostatek bitcoinů, aby mohl ovlivňovat jejich cenu.

Bitcoin se narodil v roce 2009 a měna je navržená tak, aby nešla ovlivňovat

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

V současnosti je bitcoin přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V oběhu je nyní kolem 15,5 milionu bitcoinů. Hodnota jednoho je nyní zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 korun. Předpokládá se, že jeho tvůrce nashromáždil asi jeden milion bitcoinů, tedy při současném kurzu zhruba 450 milionů dolarů.

  • Odkud pochází virtuální měna
  • O bitcoinu se říkalo, že pochází z Japonska a že jeho otcem se pravděpodobně v roce 2009 stal tamní hacker skrývající se pod pseudonymem Satoši Nakamoto.  Nyní BBC zveřejnilo jeho pravé jméno, a tím je australský podnikatel Craig Wright, který  poskytl i důkazy, které jeho tvrzení potvrzují. Tímto přiznáním možná končí dlouhé roky spekulací o tom, kdo s originálním nápadem digitálního peněžního systému přišel.
  • Otec bitcoinu použil poprvé tuto virtuální měnu ve svojí P2P síti jako univerzální platidlo, kterým si mohou účastníci platit za filmy, hry, programy, ale i reálné zboží, od knih přes oblečení až po elektroniku, a to vše bez zbytečných poplatků. I když skutečné mince a bankovky za bitcoiny hledat nelze, přijímají je už i některé kamenné obchody, a to také v Česku. 
  • Proč bitcoin slavil úspěch
  • Co stálo za raketovým vzestupem popularity virtuální měny? Odborníci se shodují v tom, že klíčem k úspěchu bylo načasování. Novinka totiž přišla v době, kdy světem otřásaly turbulence na finančních trzích a následná dluhová krize v Evropě. „Důvodem obliby bitcoinu je nedůvěra v tradiční měny, které vlastně nejsou kryté ničím jiným než závazkem centrálních bank. Tváří v tvář krizi jim lidé v poslední době přestávají věřit. Kdyby nebylo měnové krize, centrální banky by se nemusely uchylovat k expanzivní měnové politice, a lidé by se tudíž neuchylovali k alternativám,“ uvedl dříve hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
  • Bitcoin schová i nelegální transakce
  • Dalším důvodem obliby bitcoinu je to, že transakce nikdo nekontroluje a díky anonymitě uživatelů jsou jejich majitelé nevystopovatelní. „Bitcoin je neregulovatelný a je pseudonymní. Každý si může založit účtů, kolik chce, a přelévat mezi nimi peníze, jak chce. Bitcoiny se různě drobí, nakonec zjistíte, že můžete vysledovat různé kousky, ale nedostanete se k ničemu jinému než k číslům ke 150 účtům, které nikam nevedou,“ zmínil před časem šéfredaktor časopisu Root.cz a expert na IT Petr Krčmář. Výsledkem pak je, že bitcoiny lze snadno použít pro nelegální transakce.
  • Jak získat bitcoiny
  • Běžní uživatelé si mohou bitcoiny koupit nejčastěji na některé ze specializovaných burz, ale možnosti se rozšiřují. Například ve Spojených státech lze koupit bitcoin i v maloobchodním řetězci Walmart. Bitcoiny se ale také dají „dolovat“. Tímto způsobem je získávají takzvaní mineři, kteří kontrolují transakce dalších uživatelů. Aby je mohli odsouhlasit, musí vyřešit složitý matematický úkol. Za to dostávají 25 nově vygenerovaných bitcoinů. Výše odměny klesá ruku v ruce s tím, jak roste výkonnost minerů, a zároveň jak se objem bitcoinů v oběhu blíží svému maximu – nepřekročitelnému stropu 21 milionů. Zatímco ještě v roce 2012 tak miner dostal za vyřešení jednoho bloku 50 bitcoinů, do budoucna má odměna klesnout na nulu.
  • Úskalí bitocoinu
  • Nevyzpytatelnost virtuální měny ale není zdaleka jediným problémem, na který mohou investoři i běžní uživatelé narazit. Své o tom ví i česká burza bitcoinů Bitcash.cz. Ta měla účty svých klientů poměrně jednoduše přístupné na svém serveru, čehož využili neznámí hackeři a veškeré soukromé bitcoiny z nich převedli jinam. Reálně jde totiž jen o soubor v počítači, který může být přemístěn nebo smazán. Bitcoinové vklady nejsou na rozdíl od bank pojištěné, a pokud jejich majitel narazí na takový problém, pravděpodobně o své úspory přijde. Jde přitom o vysoké a stále rostoucí částky. Na konci loňského října se například zlodějům podařilo odcizit z britské internetové peněženky měnu v celkové hodnotě přes 26 milionů korun.

Bitcoin je nejznámější ze zhruba dvě stě počítačově vytvořených měn. Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužití pro praní špinavých peněz.

Načítání...