Poslanci zhodnotí protikrizový návrh ČSSD, dle dohody půjde do 2. čtení

Praha - Průběh dnešního dění v Poslanecké sněmovně si zástupci koaličních stran a ČSSD vlastně určili již při včerejším společném setkání, díky němuž poslanecké sbory ODS, lidovců a sociálních demokratů nechají projít koaliční i opoziční plán boje proti krizi automaticky do druhého čtení. Teprve poté má podle vyjednávačů obou táborů dojít ke skutečné diskuzi o tom, kterým scénářem se česká ekonomika bude v nejbližších měsících ubírat. Vládní koalice přichází s plánem snížit sociální pojištění zaměstnavatele, proti kterému protestuje ČSSD a na oplátku nabízí komplexní návrh s klíčovými body zvýšení podpory v nezaměstnanosti i zvýšení slevy na daně. Zatímco sociálně demokratickým nástinem se bude sněmovna zabývat již dnes, podle dohody přijde vládní varianta na řadu při mimořádné sněmovní schůzi v pátek.

„Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

Socialisté navíc navrhli zavést třicetiprocentní sazbu daně z příjmů pro lidi s průměrným měsíčním platem od 100 000 korun měsíčně, což by do rozpočtu přineslo 1,5 miliardy korun, a zvýšit sazbu příjmové daně pro firmy opětovně na loňských 21 procent, čímž by státní pokladna získala pět miliard korun. Jen v příštích dvou letech by se podle návrhu ČSSD měla také zvýšit sleva na dani za každého poplatníka, a to o 3600 Kč na 28 440 korun ročně. Stát by tím přišel o 12 miliard korun ročně, spočítali socialisté.

Pro penzisty navrhuje ČSSD zavést jednorázový 13. důchod, který by dostali letos v listopadu, a to ve výši 2400 korun pro každého starobního a plně invalidního důchodce a ve výši 1200 korun pro každého částečně invalidního důchodce. Celkových 6,5 miliardy korun chce vyplatit z dividend od ČEZ. O 100 korun by se měl podle socialistů zvýšit měsíční přídavek na dítě, který se nyní pohybuje od 500 do 700 korun podle věku dítěte. ČSSD chce rovněž do konce roku 2011 zvýšit příspěvek na bydlení o 300 korun a pro příští tři roky zpomalit tempo deregulace nájemného.

Očekává se jednání o osudu letiště

ČSSD navrhuje stanovit zákonem, že letiště smí být jen ve vlastnictví českého státu nebo českých firem, v nichž má stát stoprocentní majetkovou účast. K nim patří i nynější akciová společnost Letiště Praha. Podporu by socialisté mohli získat i v řadách vládní KDU-ČSL, avšak přes odpor ministra financí, který označil návrh ČSSD za nesystémový a hloupý. „Je to zasahování moci zákonodárné do moci exekutivní, nicméně vláda musí respektovat i hloupé zákony, když je parlament schválí,“ řekl.

Vláda byla rozhodnuta letiště prodat do konce volebního období, nejlépe ještě letos, výběrové řízení by mohlo být vypsáno teoreticky během července. Kalousek by chtěl za letiště i v době hospodářské krize získat 100 miliard korun. Ministerstvo financí už začalo posuzovat nabídky na výběr poradce, který bude společně se státem dávat dohromady zadávací podmínky pro tendr na prodej letiště.

Letiště Praha Ruzyně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 1 mminutou

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 9 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 23 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...