Poptávka po ropě se plně neobnoví dříve než v roce 2022, předpovídá IEA

Celosvětová poptávka po ropě se zvyšuje, na úrovně z období před příchodem koronavirové krize se ale kvůli útlumu letecké dopravy nevrátí dříve než v roce 2022. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Poptávka se v příštím roce zvýší o 5,7 milionu barelů denně na 97,4 milionu barelů denně. „To bude o 2,4 milionu barelů denně méně než v roce 2019,“ upozornila agentura. Poptávku bude podle ní nejméně do roku 2022 ovlivňovat snížená spotřeba leteckých pohonných hmot. „Odvětví letecké dopravy čelí existenční krizi,“ upozornila agentura.

Odhad letošní poptávky po ropě IEA zvýšila o téměř půl milionu barelů denně, a to kvůli překvapivě silnému dovozu suroviny do Asie. Upozornila přitom, že poptávka v Číně se v dubnu díky rušení opatření proti koronaviru téměř vrátila na loňskou úroveň. „Zaznamenali jsme rovněž silné květnové oživení v Indii, ačkoli tamní poptávka stále zůstává výrazně pod úrovněmi z loňského roku,“ dodala.

Agentura také uvedla, že celosvětové dodávky ropy v květnu klesly o 11,8 milionu barelů denně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci podle IEA snížili dodávky o 9,4 milionu barelů denně. „Pokud se udrží nynější trendy v produkci ropy a poptávka se zotaví, trh bude do konce roku stát na silnějších základech,“ uvedla IEA. Upozornila však, že stále panuje značná nejistota ohledně budoucího vývoje.