Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

20 minut
Události, komentáře: Promění Trump světovou ekonomiku?
Zdroj: ČT24

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

„Zatím je předčasné dopady vyčíslovat, nebude to tak horké, jak se předpokládá,“ myslí si zakladatel zdravotnické společnosti Linet Zbyněk Frolík. Majitel technologického zabezpečovacího koncernu Jablotron Dalibor Dědek vnímá, že spousta Trumpových prohlášení si protiřečí. „Velmi často něco říká, ale pak udělá něco úplně jiného,“ poznamenal.

Po pár dnech v úřadu již ovšem několik věcí vstoupilo v platnost: Trump ustoupil od zelené energetiky a například mluví o nastavení celních poplatků. „Je otázka, v jaké míře by je nasadil,“ řekl Dědek. „Například šedesátiprocentní zdanění na vše z Číny by vytvořilo chiméru. Kdyby se každý spotřebitel v USA podíval, co všechno je vyrobeno v Číně, pak by moc Trumpa v oblibě neměl,“ doplnil.

Majitel Jablotronu si myslí, že cla budou směřovaná jen na určité produkty a kategorie. „Navíc lze očekávat, že nějak odpoví i Číňané, mohli by třeba nasadit exportní cla,“ míní. Ředitel asociace Hynek ale upozornil, že Česko se obchodní války bát nemusí.

„Gangsterské prostředí“ v USA

„Trumpovy činy budou dobré pro toho, kdo vyrábí ve Spojených státech. Koneckonců dva největší české koncerny – Czechoslovak Group a CZ Colt – v minulosti v zemi investovaly a výrobu tam mají. Tyto firmy by mohly získat komparativní výhodu,“ popsal Hynek.

Jak ovšem potvrdili Frolík i Dědek, prostředí v USA je oproti Evropě jiné, mnohem divočejší. „Metody našich konkurentů jsou v podstatě gangsterské,“ poznamenal Frolík. „Přemýšlíme o relokaci části výroby z USA,“ doplnil. Dědkův Jablotron ve Spojených státech nevyrábí. „Pro nás jsou klíčové trhy ty evropské. Místní certifikace a podmínky nás nenutí k tomu, abychom výrobek vyráběli na daném místě,“ vysvětluje.

Frolík ovšem upozornil, že Spojené státy mezi velkými zeměmi nejsou jediné, které se snaží o to, aby firmy vyráběly na jejich území. To potvrdil i Hynek: „V mnoha regionech je podmínkou, že je na místě potřeba alespoň montovat nebo vyrábět. Platí to například i v Africe.“ „Evropa by se měla probudit a začít tyto kroky kopírovat. Není možné se jen dívat na protekcionismus v Americe a likvidovat si vlastní průmysl,“ myslí si.

Hynek zároveň věří, že Trumpův úřad donutí Evropu k větším investicím do obrany.

V AI může držet krok s USA jen Čína, míní Dědek

Donald Trump ve středu představil projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci. Trumpův blízký spojenec Elon Musk prezidentův plán zkritizoval s tím, že vybrané společnosti podle něj nemají dostatek peněz.

„Ta investice dramaticky zvýší náskok před Evropskou unii, která v tomto sektoru dost pokulhává. Obávám se, že nás Američané v tomhle převálcují,“ domnívá se Frolík. Podle Dědka můžou vývojem a implementací umělé inteligence držet krok s USA jen Číňané.

„Evropa se nechala zavléct do totální závislosti na Číně. Není to jen o výrobě čipů, ale dalších komponentů, které pro elektroniku potřebujete. Klíčoví hráči výroby těchto produktů se ve snaze minimalizovat veškeré náklady přestěhovali do Číny. Určitou závislost mají i Američané,“ poznamenal Dědek.

Hynek pesimismus okolo umělé inteligence nesdílí. „Samozřejmě, podmínky podnikání jsou pro Američany mnohem lepší než pro Evropany a ano, jsme závislí na Číně. Ale pořád tu máme spoustu chytrých lidí. Česká zbrojní firma získala ocenění na světovém veletrhu v Abú Dhabí za inovaci ve využívání umělé inteligence. My umíme, ale nemáme moc dobré podmínky,“ uzavřel Hynek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropské akcie se zotavují z propadů, zpevnily i burzy v Asii

Akcie na evropských trzích zahájily úterní obchodování růstem, kterým ale umazaly pouze malou část ztrát z předchozích dnů. Mezi investory zůstává nervozita kvůli zavádění cel ze strany USA a jejich dopadům na vývoj globální ekonomiky. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
11:15AktualizovánoPrávě teď

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 21 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 11:08

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
včeraAktualizovánovčera v 07:25

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
včera v 07:15
Načítání...