Penzijní fond Allianz hlásí suverénně nejvíce nových klientů

Praha - První čtvrtletí přálo Allianz, penzijní fond získal na 94 000 nových účastníků. Následoval PF České spořitelny (PFČS). Naopak hubené období postihlo fondy AXA a Aegon. Koncem března měly všechny penzijní fondy celkem 4,687 milionu klientů, což bylo o 88 000 více než koncem loňského roku. Informace zveřejnila Asociace penzijních fondů (APF).

Jak si vedly jednotlivé fondy

  • Allianz PF získal letos 94 000 klientů
  • PF České spořitelny 19 000
  • PF Komerční banky 7 000
  • Generali PF 2 000
  • Aegon ztratil 13 000
  • AXA ztratila 10 000
  • ING a PF ČSOB Stabilita po 6 000
  • PF České pojišťovny (PFČP) zůstal beze změny

„Počet přestupů mezi fondy byl před koncem února opravdu vysoký. Penzijní připojištění řešilo velké množství klientů. Samozřejmě mnoho z nich nemělo pro přestup žádný důvod, jiní se ptali na dlouhodobě nejvýkonnější a nejspolehlivější penzijní fond a zvolili si přestup,“ řekl analytik poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Úspěch PF Allianz souvisí podle expertů s přípravou na důchodovou reformu a ukončením možnosti přestupů mezi fondy koncem února. Navíc se fond choval zodpovědně, v minulosti nepřestřeloval provizní odměny, ani náklady na fungování fondu, nepouštěl se do „cenových válek“ o klienty a pravidelně připisoval „zajímavé“ zhodnocení.

„Díky tomu má dnes nejzajímavější výkonnost i nízké náklady příštích období a spolu s PF České spořitelny ho vnímáme jako jeden z nejlepších penzijních fondů u nás,“ tvrdí analytik poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Nejvíce aktivních účastníků penzijního připojištění, celkem 1,16 milionu, měl koncem března PFČP. Následoval PFČS s 957 000 klienty a na třetím místě PFKB s 515 000 připojištěnými osobami. Nejvíce peněz klientů spravoval PFČP, bylo to 61 miliard korun. Za ním byl PFČS se 38,6 miliardy a AXA se 36,1 miliardy korun.

Penzijním fondům se daří oproti minulému roku lépe

Penzijní fondy do konce března vydělaly 1,49 miliardy korun, což bylo o 161 milionů více než o rok dříve. PFČP měl zisk 286 milionů korun, PF AXA 182 milionů, PFČS 165 milionů, PFKB 372 milionů, ČSOB PF Stabilita 260 milionů, Generali 22 milionů, ING PF 111 milionů, Allianz 83 milionů a Aegon vykázal zisk čtyři miliony korun.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo devět z původních 44 fondů. Všechny plánují zapojení do druhého i třetího pilíře nového systému penzí, tedy založení penzijní společnosti a přeměny nynějších fondů.

Penzijní společnosti budou spravovat peníze klientů v rámci takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Přeměněné fondy budou součástí doplňkového penzijního spoření, které vznikne ze současných penzijních fondů. Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naproti tomu nabídnou také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
14:25Aktualizovánopřed 7 mminutami

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
před 1 hhodinou

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 11 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
včera v 08:25

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 1. 2026

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026
Načítání...