Pačesova komise doporučuje korekce limitů těžby uhlí

Praha - Pačesova komise vydala doporučení také ohledně těžebních limitů. Nechce je prolomit, ale narovnat. K některým obcím by se tak hornictví přiblížilo, od jiných by naopak ustoupilo. Cílem těchto doporučení je lehčí přístup k desítkám milionů tun uhlí a prodloužení těžby až do roku 2050 pro Severočeské doly. Nemělo by přitom nutné bourat žádné domy.

Doporučení komise zatím dotyčné obce akceptují. „To je přijatelný kompromis,“ kvituje návrh Vlastimil Krupka (ODS), starosta obce Braňany, od níž by se těžba měla vzdálit z dvou set na šest set padesát metrů. Ani Mariánské Radčice, ke kterým se má naopak těžba přiblížit, se přesun rypadel bojkotovat nechystají, ovšem za předpokladu, že se životní podmínky v obci nezhorší.

Ústupek musejí udělat i doly, například u Braňan odepíší sedmdesát milionů tun uhlí. I přesto si Severočeské doly návrh pochvalují. „Pokud by tady nedošlo ke korekci limitů, tak by naše jednání s obcí Braňany bylo výrazně ztížené,“ říká obchodní ředitel firmy Pavel Vaňas.

Zástupci důlních společností opakují, že zatím jde pouze o doporučení, a záleží proto na postoji vlády. Ale možnost vytěžit u Bíliny sto dvacet milionů tun uhlí bez konfliktů s okolními obcemi budou podle těžařů těžko odmítat i zelení ministři. „Nejedná se o prolomení limitů, ale o korekci,“ doplňuje generální ředitel Severočeských dolů Jan Demjanovič.

Podle zástupců těžařské společnosti má současný návrh na úpravu limitů těžby jednu zásadní výhodu. Kvůli těžbě uhlí by už nebyl zbourán jediný dům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Nejvyšší ceny paliv v pátek mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v pátek mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti čtvrtku sníží o 14 haléřů na 43,36 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,36 koruny za litr, tedy o 23 haléřů levněji. Vyplývá to z cenového věstníku ministerstva financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Průměrná cena pohonných hmot v Česku také v mezitýdenním srovnání ve čtvrtek poprvé od počátku bojů na Blízkém východě klesla.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Banky poskytly v březnu hypotéky za 55,4 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 55,4 miliardy korun, což je o 37 procent více než před měsícem a o 69 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o 36 procent na 40,3 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,43 procenta z únorových 4,46 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včera v 06:10

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
15. 4. 2026

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
15. 4. 2026

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
15. 4. 2026Aktualizováno15. 4. 2026
Načítání...