OPEC se rozhodl nechat těžbu beze změny

Vídeň - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na svém dnešním zasedání ve Vídni podle očekávání rozhodla ponechat těžbu beze změny. Oznámil to saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. Kartel se podle agentury AP zřejmě spoléhá na to, že poptávku po ropě i její ceny bude tlačit vzhůru hospodářské oživení. Další zasedání OPEC se uskuteční 9. září.

„Rozhodnutí OPEC zachovat produkční kvóty by vzhledem k začínajícímu poklesu zásob surové ropy ve Spojených státech mělo držet ceny na solidní úrovni a postupně vést k nárůstu cen v důsledku oživení ekonomické aktivity,“ uvedl obchodník s ropou Christopher Bellew ze společnosti Bache Commodities.

Nuajmí již ve středu prohlásil, že OPEC nemá zapotřebí snižovat svou těžbu. Dodal, že ceny ropy by se díky silnější ekonomice měly brzy vyšplhat na zhruba 75 až 80 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy se po zveřejnění rozhodnutí OPEC výrazněji nezměnila a zůstala nad hranicí 63 dolarů za barel, nad kterou se poprvé za půl roku dostala ve středu. Cena se již zhruba zdvojnásobila z téměř pětiletého minima 32,40 dolaru za barel, na které se propadla v prosinci.

Stále ale zůstává hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, jehož dosáhla loni v červenci. OPEC se ve snaze podpořit ceny ropy od září dohodl na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy. „Další snížení by bylo vzhledem k návratu ceny k 60 dolarům a přetrvávající světové recesi těžko ospravedlnitelné,“ upozornil analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas.

Jednání OPEC v Káhiře
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod