Obce chtějí víc nájemního bydlení, scházejí jim ale pozemky. Stát už vytipoval některé lokality

3 minuty
Události: Ceny bytů rostou
Zdroj: ČT24

Ceny bytů rostou a v Praze podle developerů za poslední dekádu zdražil metr čtvereční nového bydlení skoro třikrát na 142 tisíc korun. V celém Česku je násobek podobný, ale průměr činí méně – 85 tisíc korun. Obce chtějí situaci řešit pomocí nájemního bydlení, ale nemají dostatek pozemků. Stát proto už určil některé lokality, kde by mohly obce začít stavět.

Zájemců o bydlení je v Praze několikanásobně více, než činí nabídka. „Deficit chybějících pražských bytů už dosahuje téměř sto tisíc,“ podotýká majitel Central Group Dušan Kunovský.

Nedostatek bytů zvedá ceny nahoru. A to nejen v Praze, což potvrzuje i Jana Hrdová z Kroměřížska. Na nový domek nemají, proto si s manželem koupili starší. „Dva roky už opravujeme, zrovna střecha nás stála čtyři pět měsíců,“ vysvětluje Hrdová. Většinu práce dělají s manželem svépomocí.

I tak budou hypotéku splácet sedmnáct let. Pro statisíce lidí po celém Česku ale vlastní bydlení stále dostupné není. Analytici navíc předpokládají, že ceny nemovitostí dál porostou. „Očekáváme, že v letošním roce v průměru o pět procent v Praze,“ podotýká generální ředitel společnosti Skanska Petr Michálek.

Obce nabízejí alternativu

Obce proto chtějí nabídnout lidem alternativu v nájemním bydlení. Narážejí ale na nedostatek pozemků. Teď vláda vytipovala zhruba stovku lokalit, kde by mohla města začít stavět. Mimo jiné i v Praze, Brně nebo Jihlavě. „Jsme připraveni toto spustit v průběhu letošního roku,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jedny z pozemků, které chce stát převést bezplatně na obce, jsou například v Uhříněvsi. Pozemků je celkem jedenáct a i v budoucnu by tu měly stát bytové domy. Díky převodům by výstavba domů mohla být levnější. „Pokud vezmeme třeba prefabrikované stavby, tak tam se dostáváme zhruba na padesát tisíc korun za metr čtvereční,“ dodává ředitelka strategie UDI Marcela Fialková.

Nájemní bydlení by mělo vyrůst i v okolí Dolního nádraží Praha-Libeň. Během několika let se stane centrem nové čtvrti, ve které bude zhruba 2,3 tisíce nových bytů. Podobných míst se v Praze připravuje patnáct.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
před 11 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
17. 2. 2025

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
17. 2. 2025

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
17. 2. 2025

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025
Načítání...