Novák chce propustit třetinu zaměstnanců ČSA

Praha - Na zasedání dozorčí rady Českých aerolinií dnes přišel její šéf Václav Novák s plánem na radikální snížení počtu zaměstnanců firmy, a to ze současných 4 600 na 3 000 lidí. Podle něj by se měly zároveň snížit i platy pilotů o 45 procent. Piloti s takovým snížením mezd nesouhlasí. Novák tak podle svých slov dodržel slib, že jeho plán na ozdravení firmy bude ráznější než plán prezidenta Radomíra Lašáka. Lašák počítá s odchodem 860 lidí do jara příštího roku.

Novák zároveň navrhuje snížení platů letušek o 25 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Novák chce příští rok ušetřit firmě celkem tři miliardy v nákladech. Miliardu by aerolinie měly uspořit na mzdových nákladech, další miliardu úspor má přinést „drastické omezení zaměstnaneckých benefitů“, další omezení nákladů má vynést třetí miliardu.

Šéf odborů: Snížení mezd o 45 procent není reálné

Rozhovor s Václavem Novákem a Filipem Gasparem (zdroj: ČT24)

„V tuto chvíli mohu říct, že to snížení o 45 procent vzhledem k tomu, že už letos ke snížení došlo, asi není reálná varianta. Na druhou stranu my jsme připraveni jednat,“ komentoval Novákův plán v rozhovoru pro ČT24 šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar. Dodal, že piloti se už pro letošek vzdali šesti procent mzdy.

CZALPA zaslala dopis na ministerstva financí a dopravy, kde vyjadřuje ochotu jednat o snížení platů o 30 procent. Piloti mají však řadu podmínek, jednou z nich je, že dodatek ke kolektivní smlouvě nebude podepisovat prezident Radomír Lašák a že vláda firmu neprodá.

Lašák by přitom považoval snížení mezd o 30 procent za luxusní a ihned po podpisu dodatku by podle svých slov dodržel slib a vedení ČSA opustil. Otázka je, do jaké míry budou splnitelné další podmínky odborů, mluví se například o tom, že žádají zaměstnanecké akcie.

S Novákovým záměrem propustit více zaměstnanců, než bylo plánováno odbory ale zásadní problém nemají. „My dlouhodobě kritizujeme, že v ČSA neproběhla restrukturalizace, že je tam přezaměstnanost. Myslíme si, že zeštíhlení té společnosti je určitě správným krokem,“ dodal Gaspar.

Svou vizi představil i prezident ČSA Lašák

Dozorčí rada si dnes vyslechla dva plány. Kromě Nováka přednesl své představy prezident aerolinií Radomír Lašák, jehož plán již rada v minulosti - ještě pod vedením Ivana Kočárníka - schválila a který se nyní uskutečňuje. Běží například propouštění, pokračuje také příprava prodeje několika letadel a bezcelních obchodů.

Rada odložila definitivní rozhodnutí o dalších krocích vedení společnosti na 19. října. Podle ministra Janoty se oba plány liší v předpovědích výnosů na příští rok, přičemž Novák prý je větší pesimista. Oba plány by se podle ministra měly uvést v soulad, aby byly porovnatelné. V tom má managementu a radě pomoci privatizační poradce, společnost Deloitte.

Gustáv Slamečka, ministr dopravy, dnes po jednání prohlásil, že vláda rozhodne o případném prodeji firmy konsorciu Unimex Travel Service na zasedání 26. října. Slamečka přitom potvrdil číslo již dříve prezentované Českou televizí, že dozorčí rada očekává letos ztrátu Českých aerolinií v rozmezí 2,8 až 3,1 miliardy korun.

Vydáno pod