Němci možná podpoří další úvěry pro Řecko

Berlín - Německo zvažuje, že upustí od současných požadavků, které předpokládají částečnou změnu splatnosti řeckých dluhopisů. Naopak prý podpoří jednání o dalších úvěrech pro tuto zadluženou členskou zemi eurozóny. Ve svém webu to napsal The Wall Street Journal. Řekové však podle Berlína neplní podmínky, na nichž se dohodli s mezinárodním společenstvím. Německo ale připouští, že bude muset Aténám půjčit další peníze, i když majitelé řeckých dluhopisů neponesou svůj díl nákladů. Postoj Německa by na druhou stranu mohl Evropě pomoci překonat bezvýchodnou situaci, do které se kvůli financování dluhů Řecka dostala.

Na trzích se v posledních dnech horečně spekuluje o částkách, které bude nutné Řecku zajistit, aby současnou dluhovou krizi přežilo. Odhady se nejčastěji pohybují v rozmezí 30 miliard eur, tedy zhruba 735 miliard Kč, až 65 miliard eur, asi 1,6 bilionu Kč.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur, tedy 2,7 bilionu Kč. Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázkou, zda dostane další část úvěru.

Pokud by Atény další část záchranného úvěru nedostaly, je zde reálná hrozba, že Řecku už v polovině července dojdou peníze. Země by totiž neměla z čeho uhradit splatné dluhopisy v objemu asi 14 miliard eur, zhruba 343 miliard Kč. Státní dluh Řecka dosahuje zhruba 327 miliard eur, tedy kolem osmi bilionů korun, což je asi 150 procent jeho hrubého domácího produktu.

Zpráva na měnových trzích pomohla zvýšit kurz eura. Na něj v posledních dnech nepříznivě doléhala možnost, že Řecko bude nuceno vyhlásit platební neschopnost. Euro tak během dvou týdnů oslabilo ze zhruba 1,50 na zhruba 1,42 USD. Po dnešní zprávě listu kurz vzrostl asi o 0,4 procenta na 1,4338 USD.