Nejen za památkami. Cizinci míří do Česka i kvůli špičkovému zdravotnictví

Přes půl miliardy korun ročně utratí v České republice cizinci za kosmetické operace, umělé oplodnění, léčbu obezity, gynekologické procedury či návštěvu lázní. Medicínský turismus každoročně stoupá až o 15 procent. Nejčastěji přijíždí Britové, Němci a Rusové. Kvalitou provedených zákroků patří Česko mezi evropskou špičku a zároveň není drahé.

Zájem cizinců ovlivňují kvalita a cena. Ve srovnání s ostatními evropskými státy se Česko kvalitou zdravotní péče zařadilo na třinácté místo a předstihlo třeba i Itálii či Velkou Británii. Cena je přitom dvakrát až třikrát nižší. Kupříkladu za zvětšení objemu ňader zaplatí ženy v Německu 200 tisíc korun, na českých klinikách polovinu.

„Medicínský turismus je motivován především snahou ušetřit. Pacienti cestují do zemí, kde jsou náklady na operace mnohem nižší, než kde žijí. Navíc nepodstupují při jedné návštěvě jen jednu operaci, ale naplánují si více zákroků najednou. Průměrně to vychází zhruba jedna a půl operace na jednoho cizince,“ upřesnil plastický chirurg Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

Chirurg: V Česku jsou pacienti v bezpečí

S medicínským turismem je podle něj spojena také otázka bezpečnosti. Operovat by měl pouze plastický chirurg, nikdy chirurg s jinou specializací, což se někdy stává. Plastičtí chirurgové celosvětově prosazují čtyři faktory bezpečnosti: dobře vybavená klinika, nerizikový pacient, správně indikovaná operace a kompetentní chirurg.

„V Česku je situace s bezpečností pacientů dobrá, podle mého názoru i lepší než v západních zemích. Na druhou stranu je prostor pro zlepšení, setkávám se s pacienty, kteří byli poškozeni neodbornou péčí,“ shrnul Měšťák, který zdůrazňuje, že operace u lékaře bez dostatečné praxe či certifikace může být riziková.

I zdařené zákroky provedené v zahraničí ale mají  svá úskalí. Problematická je především dostatečná pooperační kontrola pacienta.