Mnoho plechovek končí v netříděném odpadu. Podle ekologů by pomohly zálohy, stát chystá více kontejnerů

3 minuty
Mnoho plechovek od nápojů končí v netříděném odpadu. Podle ekologů by pomohly zálohy jako u PET lahví
Zdroj: ČT24

Místo čepovaného piva v hospodě si Češi stále častěji dopřávají zlatavý mok doma a z plechovky. Tuzemské pivovary trend zachytily a po limonádách a energetických nápojích se do hliníku plní i jejich produkce. Šedý kontejner, do kterého prázdné plechovky patří, ale není všude. Ekologové upozorňují, že tak velká část plechovek pořád končí s ostatním odpadem na skládce nebo ve spalovně.

„Hliník samotný má největší dopad na životní prostředí ze všech nápojových obalů vůbec,“ upozorňuje odpadový expert z Arnika Milan Havel. Podle ředitelky Institutu cirkulární ekonomiky Soni Jonášové totiž při rozkladných fázích na skládkách přispívá k tvorbě metanu. 

„Zatím jsme sběru kovů nevěnovali takovou pozornost. Ta síť kontejnerů není tak zahuštěná, což je vzhledem k tomu, že je hliník velmi dobře recyklovatelný materiál, skutečně škoda,“ dodává Jonášová. 

Češi přitom patří v rámci celé EU k nadprůměrným třídičům odpadu: díky tomu se u nás recykluje přes 90 procent obalů z papíru a tři čtvrtiny sklenic a lahví. Podobné je to i s kovy. Jenže konkrétně u hliníku, ze kterého se vyrábějí plechovky, je to jen 20 procent. 

Rezervy přiznává i stát, ministerstvo životního prostředí chce proto více šedých kontejnerů v ulicích. „Budeme muset ještě významně zapracovat, podporujeme obce v rozšiřování sítě. Například jen v Praze je téměř tisíc kontejnerů na tříděný sběr, ale je to pro nás ještě výzvou,“ dodává ředitel odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí Jaromír Manhart.

Třídění papíru nebo skla má mnohem delší tradici – navíc i sešlapaná PET lahev je pořád dost velká na to nacpat ji doma do koše, a tak spíš skončí ve žlutém kontejneru. Naproti tomu zmačkaná plechovka moc místa nezabere a za speciální cestu k této popelnici nebo do sběrného dvora lidem tolik nestojí.  

Ekologové vyzývají k zálohování plechovek i PET lahví

Podle ekologických organizací by tak pomohly zálohy. Institut cirkulární ekonomiky ostatně v červnu vyzval vládu, sněmovnu i Senát k doplnění zálohování nápojových PET lahví a plechovek do nově vznikající odpadové legislativy. Projednávaný zákon totiž nepočítá s plošným zavedením záloh, ale nezakazuje, aby se pro ně jednotlivě rozhodli výrobci. 

Zálohování plastových lahví funguje například v Německu, Dánsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Estonsku či Nizozemsku. 

„Žádáme o doplnění návrhu o systém po vzoru evropských zemí, které již nyní díky zálohám plní nové evropské recyklační cíle. Zálohování vnímáme jako důležité opatření pro zlepšení životního prostředí a omezení plýtvání surovinami, které posune Českou republiku blíže k čistší přírodě a cirkulární ekonomice,“ uvedli autoři.

Podle nich by to Česku pomohlo splnit i nařízení EU, podle kterého mají členské státy od roku 2029 povinnost vytřídit na 90 procent PET lahví. Stanovuje také obsah recyklovaného materiálu v nově vyráběných PET lahvích na 25 procent v roce 2025. Teď se v Česku vytřídí asi 74 procent PET lahví. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 1 hhodinou

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 17 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 22 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...