Ministerstvo práce požaduje z vládní rezervy čtyři miliardy na podporu v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce žádá o posílení svého rozpočtu kvůli vyšším výdajům na podpory v nezaměstnanosti. Požaduje z vládní rozpočtové rezervy 3,65 miliardy korun. Letos má resort na tyto výplaty ve svém schváleném rozpočtu 7,6 miliardy, ke konci srpna už z nich však vydalo více než 93 procent. V pondělí by to měla projednat vláda.

„Na základě dosavadního vývoje čerpání lze očekávat, že výdaje na podpory v nezaměstnanosti dosáhnou za rok 2020 výše 12 miliard korun a současná výše disponibilních prostředků vystačí do začátku září,“ uvedlo ministerstvo v žádosti.

Spočítalo, že mu do konce roku bude chybět celkem 4,4 miliardy korun. Navrhuje z vládní rezervy po jednání s ministerstvem financí přesunout 3,65 miliardy. Zbývajících 750 milionů plánuje vzít z úspor na dávkách v hmotné nouzi a pro postižené.

Nižší sumu na podpory v nezaměstnanosti v ministerském rozpočtu už před krizí kritizovali někteří experti na sociální politiku. Poukazovali na to, že ekonomika zpomaluje a nezaměstnaných může přibýt, takže částka nebude letos stačit.

Ministerstvo žádost o peníze zdůvodnilo vyšším počtem nezaměstnaných kvůli dopadům koronavirové pandemie i vyššími podporami, které se vypočítávají z výdělků. Mzdy a platy v lednu před krizí rostly. V prvním pololetí tak nezaměstnaný dostával v průměru podporu 8379 korun. Na konci června pak podpora činila 8742 korun.

V minulých letech patřilo Česko k zemím s nejnižší nezaměstnaností v Evropě. Tuto pozici si stále drží, i díky vládním opatřením, jako je kurzarbeitový program Antivirus. Například v srpnu byla míra nezaměstnanosti stejná jako v červenci, tedy 3,8 procenta. O rok dříve to bylo 2,7 procenta.  

Odborníci však upozorňují, že dosavadní stagnaci způsobují právě vládní programy na podporu zaměstnanosti a růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde.

„Během zbytku roku lze očekávat postupný nárůst míry nezaměstnanosti, která by letos měla vystoupat k úrovni šesti procent. To proto, že bude postupně slábnout efekt opatření zaváděných za účelem podpory ekonomiky a udržení zaměstnanosti během koronavirové krize,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.