Maďarsku hrozí unijní sankce kvůli překračování schodku

Brusel – Evropská komise dnes ostře kritizovala Maďarsko kvůli nedodržování rozpočtových pravidel. Budapešť, nad níž se tak vznáší riziko uvalení sankcí, podle Bruselu neudělala dost v boji proti přílišnému rozpočtovému schodku. Ten dlouhodobě překračoval „povolená“ tři procenta hrubého domácího produktu.

„Fiskální disciplína je klíčová k posílení důvěry v naše veřejné finance,“ zdůraznil eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. Podle něj země v současnosti porušuje maximální povolenou výši rozpočtového schodku i vzhledem k nynější krizi naprostá většina členských zemí EU. Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel, s nimi kvůli tomu také vede patřičné právní procedury. Hodnotí, zda činí dost pro snížení schodků na patřičnou úroveň.

Komise: Belgie, Kypr, Malta a Polsko prošly testy

Současně se dnes komise zabývala situací celkem v pěti zemích. Kromě Maďarska šlo ještě o Belgii, Kypr, Maltu a Polsko. Zbylá čtveřice ale podle komise na rozdíl od Maďarska přistoupila k účinným opatřením pro snížení přílišných schodků, bezprostředně jim tak nic nehrozí.

16:9
Zdroj: Alžběta Jungrová/isifa/Lidové noviny

Podle nedávno přijatých rozpočtových pravidel je u zemí eurozóny možno uvalit na země více méně rovnou finanční sankce. U nečlenů eurozóny je ale situace o něco složitější. Nejprve musí ministři financí EU na základě podkladů od komise kvalifikovanou většinou rozhodnout, že nějaká země neplní kroky, které měla učinit. Tím se pak otevře cesta k možnému zmražení peněz z kohezních fondů pro danou zemi. Jejich prostřednictvím se rozdělují miliardy eur z fondů.

I když v případě Maďarska rozpočet v loňském roce respektoval pravidlo maximálního schodku, stalo se tak pouze kvůli jednorázovým opatřením ve výši kolem deseti procent HDP. Podle Bruselu se tak jen „maskuje“ vážné zhoršení ve strukturálních rozpočtech v této zemi. Komise se také nechala slyšet, že hodlá vyzvat Maďarsko ke změnám kontroverzních zákonů týkajících se tamní centrální banky, ochrany dat či nezávislosti soudů. Dopisy v tomto směru už Brusel dokončuje. Odeslány by mohly být počátkem příštího týdne.

Brusel hrozí Maďarsku právními kroky kvůli sporným ústavním zákonům

Současně dnes komise pohrozila Maďarsku právními kroky kvůli sporným ústavním zákonům, které podle kritiků například ohrožují nezávislost centrální banky. Rozhodovat o dalším postupu vůči Budapešti bude Brusel již v úterý 17. ledna. Komise připomněla, že už při přípravě dotčených zákonů opakovaně vyjádřila řadu obav a připomínek. Maďarští zákonodárci je však i přes tyto výhrady koncem prosince schválili.

Spisy
Zdroj: ČT24

Konkrétně se problémy týkají nezávislosti maďarské centrální banky a justice. Jde například o to, že zavádějí povinné odchody soudců a žalobců do důchodu po dosažení věku 62 let (doposud 70). Ohrožena by jimi podle kritiků mohla být i nezávislost úřadu na ochranu dat.