Lidé stále více zkoušejí alternativní investice. Do zlata, známek nebo do stavebnic

Nahrávám video
Kam lidé investují
Zdroj: ČT24

Drahé kovy, poštovní známky, obrazy, nemovitosti nebo třeba i stavebnice. Češi se stále častěji poohlížejí po alternativních - tedy nebankovních - investicích. Můžou za to hlavně nízké úrokové sazby. Navíc stavební spoření nebo penzijní připojištění už lidem nevydělávají tolik, co dřív.

Například Jana, která pracuje jako finanční poradkyně, investuje už dva a půl roku do zlata. Vede ji k tomu poznání, že stavební spoření, které měla asi 10 let, už není v současné době taková „hitparáda“ jako dříve. 

Lidé kupují zlaté mince nebo slitky. 

Předseda představenstva Golden Gate Vladimír Brůna uvádí, že nejčastěji investují do zlata do slitku o velikosti jedné trojské unce. Ta váží 31,103 gramů a v současné chvíli stojí něco přes 30 tisíc korun.

Spoření2
Zdroj: ČT24

Známky i lego

Filatelista Petr Kučerňák sbírá známky od dětství. Nasbíral jich už tisícovky a kupuje stále další. O prodeji těch nejcennějších, co má, které mohou mít hodnotu až několik tisíc korun, vůbec neuvažuje.

Jestli o to někdo v rodině bude mít zájem, tak je (známky) dostane. Když ne, tak se třeba na důchod budu bavit tím, že to budu prodávat.
Petr Kučerňák
filatelista

 Za známky jsou lidé ochotni dávat stále víc. Burzovní index, který sleduje hodnotu 250 těch velmi vzácných, roste skoro o 9 procent ročně. Zájem o filatelii v Česku letos oživila koupě Modrého Mauritia neznámým investorem. V oblibě zůstávají i historické mince nebo pohlednice.

Známky
Zdroj: ČT24

V oblibě některých investorů jsou i stavebnice lego. Za nejhodnotnější považují sety, které se už nevyrábějí a existuje jich jen limitované množství. 

Musí však být opravdu zabalené, s nepoškozenou krabicí, pak se to dokáže krásně zhodnotit, připomíná ředitel LeMi a Muzea kostek Jan Vokolek. „Zhruba tak 40 procent lidí u nás nakupuje za účelem, aby jednou stavebnici prodali za mnohonásobně větší peníze,“ dodává.  

Ekonomové považují sběratelství za zajímavou alternativu k ostatním investicím. Není ale vhodné pro každého. Sběratel musí mít dlouhodobý přehled o vývoji cen daných předmětů na trhu. Navíc, jejich hodnota stoupá většinou i několik desítek let. 

Přibývá bytů jako investice

Nejtypičtější investicí je nyní městský byt 2+kk, s nízkými náklady na provoz a s parkovacím stáním. Cena mezi dvěma až třemi miliony korun. Na odbyt jdou ale i několikanásobně dražší domy a to díky nízkým úrokovým sazbám.

Například v pražském Šáreckém údolí je padesát nových domů. Některé už jsou hotové, zbytek bude dokončen v příštím roce. Už teď je prodáno skoro 30 z nich. Někteří majitelé v nich ale bydlet nebudou. „Je to tak fifty fifty. Hodně lidí - což jsme rádi - to kupuje jako vlastní bydlení, to znamená, že ten areál bude žít. Ale jsou tu i lidé, kteří to kupují jako investici do budoucna a na pronájem,“ říká jednatel KKCG Real Estate Patrik Skála. 

Spoření3
Zdroj: ČT24

Investice do bydlení nemusí překročit několik milionů korun. Ceny se liší hlavně podle toho, kde se nemovitost nachází. Například v ústecké části Mojžíř je možné koupit byt 3+1 už za 200 tisíc korun. Byty jsou levné, protože lidé, kteří tady žili roky, se snaží odstěhovat kvůli konfliktům s nově příchozími obyvateli. Jenom loni na sídlišti změnilo majitele 76 bytů. Levné byty pak skupují investoři a dál je pronajímají.

Vložit peníze do bydlení ale zdaleka nemusí být zázračná cesta k bohatství. Investoři proto radí mít vše dobře spočítáno dopředu. Tedy hlavně vysokou pravděpodobnost, že se byt pronajme za stejnou, nebo vyšší cenu, než je měsíční splátka hypotéky. Jedině tak se financování bytu, ve kterém člověk nebydlí, nestane přítěží.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Začala prozatímně platit dohoda mezi EU a skupinou Mercosur

Od půlnoci začala prozatímně platit obchodní dohoda mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Vyjednávání o ní trvalo přes čtvrt století a Evropská komise se rozhodla využít své pravomoci začít ujednání uplatňovat, ačkoliv ho ještě neschválil Evropský parlament. Dohodu v minulosti silně kritizovali zemědělci a její uplatňování před dokončením ratifikace kritizovala například Francie.
před 1 hhodinou

Finsko zprovoznilo první lithiový důl v Evropě. Těženou rudu rovnou i zpracuje

Finsko uvedlo do provozu první lithiový důl na kontinentu. Závod je výjimečný i v tom, že se klíčová surovina pro současnou elektroniku na jednom místě nejen těží, ale rovnou zpracovává pro použití do baterií. Zdejší produkce má pokrýt asi desetinu současné poptávky v Evropě, která je jinak zcela závislá na dovozu.
před 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
před 2 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 9 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 20 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánovčera v 14:39

„Zběhnutí“ Emirátů je ranou pro Saúdy. Může rozkolísat ceny ropy

Odchod Spojených arabských emirátů (SAE) z organizací OPEC a OPEC+ je ranou pro prestiž Saúdské Arábie jako dominantního člena kartelu. Očekávané navýšení těžby ze strany SAE nejspíš povede ke zlevňování „černého zlata“ a podle řady analytiků může ceny rozkolísat. Otazníky visí i nad možnou další fragmentací organizace. Kvóty se totiž nelíbí i zemím jako Kazachstán, Nigérie či Venezuela.
včera v 14:00

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
29. 4. 2026Aktualizováno29. 4. 2026
Načítání...