Letošním evropským Autem roku je elektrická Kia EV6

Vítězem evropské ankety Auto roku 2022 se stal elektrický crossover Kia EV6. Tuzemská Škoda Enyaq iV skončila na pátém místě, stejně jako loni Škoda Octavia. Vyplývá to z hlasování odborné poroty. Loňským vítězem byla Toyota Yaris.

Porota vybírala z celkem devětatřiceti letošních evropských automobilových novinek. Mezi sedmičkou finalistů pak byly ještě modely Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Peugeot 308 a Renault Mégane E-Tech. Šest vozů ve finále bylo čistě elektrických a jeden měl hybridní pohon.

Kia EV6 je jako první elektromobil značky postavený na globální modulární platformě E-GMP, kterou sdílí například s Hyundai Ioniq. Vůz pohání elektromotor s výkonem 125 kW a na jedno nabití ujede necelých čtyři sta kilometrů. Silnější provedení s 168 kW ujede až 528 kilometrů. Na ujetí sta kilometrů se nabije za pět minut.

Podle českého zástupce v porotě Jiřího Duchoně Kia zaujme originálním vzhledem, ale rovněž nejmodernější elektrickou 800V platformou. „Umožňuje nabíjet i na 350kW stanicích. K dispozici je s pohonem zadních, nebo všech kol. Kia EV6 má vpředu objemnou odkládací schránku a nabízí velkorysý a dobře vybavený vnitřní prostor,“ uvedl Duchoň.

Ruští novináři vyřazeni

Výbor poroty také rozhodl o tom, že z letošního hlasování vyřadí dva ruské motoristické novináře a během postupného sčítání hlasů nebude přítomná ruská vlajka. Důvodem je útok Moskvy na Ukrajinu.

Auto roku se posledních jedenáct let vyhlašovalo v předvečer zahájení ženevského autosalonu, který se ale dva roky po sobě nekonal kvůli pandemii covidu-19. Generální ředitel Mezinárodního ženevského autosalonu Sandro Mesquita uvedl, že v příštím roce se autosalon v Ženevě konat bude.

Anketu od roku 1964 pořádají evropské motoristické časopisy. Porotu tvoří odborní motorističtí novináři, v současnosti se skládá z 61 novinářů z dvaadvaceti evropských zemí. Česká republika má od roku 1992 v porotě pravidelně jednoho člena, kterým byl dosud vždy šéfredaktor motoristického časopisu Automobil Revue. Duchoň je českým zástupcem od roku 2016.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoJe brzy sčítat škody, zaznělo v ekonomické debatě o Íránu

Až několik měsíců může podle expertů trvat návrat cen do normálu po zdražování kvůli konfliktu na Blízkém východě. Uzavřením Hormuzského průlivu skokově zdražila ropa a pohonné hmoty, k nim se přidaly i energie či hnojiva. Podle ekonomky a bývalé české zástupkyně u Světové banky Jany Matesové je nepochybné, že škody budou, je však brzy na to je sčítat. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v Událostech, komentářích z ekonomiky upozornil na to, že se nevytvářely zálohy k trasám, kudy proudily vzácné suroviny. Až nyní se dle něj hovoří třeba o posílení ropovodů. Před velkým dopadem krize na zaměstnance i na celou ekonomiku varoval prezident Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, zmínil také možné zvýšení inflace v případě delšího trvání konfliktu. Pořadem provázely Vanda Kofroňová a Kristina Nováková.
Právě teď

Inflace i vysoké životní náklady mohou ovlivnit výsledek maďarských voleb

Maďarská předvolební kampaň den před nedělním hlasováním vrcholí. Po šestnácti letech vlády Fideszu Viktora Orbána bude o případné změně rozhodovat i stav ekonomiky. Zemi trápí vysoká inflace a rostoucí životní náklady, řada podniků také zůstává závislá na evropských i státních dotacích.
před 16 hhodinami

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
včera v 06:00

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
10. 4. 2026

Nezaměstnanost v březnu klesla na pět procent

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla proti únoru o dvě desetiny procentního bodu na rovných pět procent, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. Lidí bez práce ubylo o 9367, úřady evidovaly ke konci měsíce 372 338 uchazečů o zaměstnání. Počet volných míst stoupl o 1840, úřady nabízely 91 545 pracovních pozic.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Indie ztrácí kvůli blízkovýchodní válce reputaci i prosperitu a tíhne k Rusku

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
10. 4. 2026

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
10. 4. 2026
Načítání...