Koupit last minute zájezd pár dní před odletem může být letos problém

Praha - Statisíce Čechů plánují jako každý rok nákup letní dovolené na poslední chvíli. Trh s takzvanými last momenty, tedy nákupem dovolené pár dní před odletem, je ale letos ovlivněn obavami cestovních kanceláří i lidí z dopadů hospodářské krize. Zajistit si vysněný zájezd pár dní před odletem tak může být problém.

Kdo spoléhal na tradiční zájezdový výprodej a chtěl skloubit ideální dovolenou s úsporou tisíců korun, může být v těchto dnech zklamán.

„V současné době je převis množství zájezdů na last minute přibližně o deset procent, to znamená, že si z tohoto množství nevyberou už třeba rodiny s dětmi či lidé, kteří mají nějaký specifický požadavek,“ uvádí Tomio Okamura. Tím může být třeba přesný termín, typ hotelu nebo požadavky na ubytování s dětmi.

2 minuty
Reportáž Jana Osúcha
Zdroj: ČT24

Lidé se totiž letos v obavách z krize báli koupit dovolenou půl roku dopředu. Na to ale reagovaly cestovky: „Vystornovaly přibližně pětadvacetprocent všech kapacit leteckých zájezdů tak, aby nevznikl velký převis last minutů nad poptávkou,“ dodává Okamura.

Zájezdů je dost, ceny jsou jako loni

I tak je stále možné vybírat z desítek tisíc zájezdů za zhruba stejné ceny jako loni. Prodejci ale doporučují kupovat zájezdy aspoň dva týdny dopředu.

Stejně jako loni i letos Češi kupují nejvíc osmidenní zájezdy, stejný zůstává i žebříček nejpopulárnějších destinací. Individuálně se nejčastěji cestuje do Chorvatska. S cestovní kanceláří do Řecka. Podobná situace má být na trhu dovolených i v srpnu. V loňském roce Češi za víc než dva miliony zájezdů utratily přes patnáct miliard korun. Takzvané last momenty z toho tvořily asi 40 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 5 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 14 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 23 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánovčera v 18:47

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
včeraAktualizovánovčera v 17:18

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
včeraAktualizovánovčera v 14:37

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
včeraAktualizovánovčera v 13:57

Nezletilí těžko shánějí brigádu na léto. Některé to žene do šedé zóny

Někteří mladí lidé do osmnácti let mají problém sehnat na léto brigádu. Vyplývá to z vyjádření personálních agentur i samotných zájemců o přivýdělek. Poptávka i nabídka přitom jsou. Jenže zatímco zaměstnavatele odrazují omezení spojená s věkem, kdy nezletilí nemůžou například pracovat s penězi, uchazečům o brigády se zase nelíbí nabízené pozice. Někteří kvůli tomu volí raději práci načerno.
včera v 11:59
Načítání...