Členové Svazu průmyslu a dopravy ČR v pražských Letňanech zvolili prezidentem Jaroslava Hanáka. Funkci obhájil už podruhé. V představenstvu svazu působí od roku 2003.
Hanák je potřetí prezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Vyzval ke spolupráci odbory
„Česko má na to patřit mezi dvacet nejkonkurenčnějších zemí světa,“ řekl Hanák po svém zvolení. Nedaří se však podle něj digitalizace země, reforma stavebního práva a výstavba dopravní infrastruktury. Vyzval odbory k rozumné spolupráci.
„Nové funkční období bude pro celý Svaz průmyslu složité. Výkon ekonomiky po předchozích rekordních tempech růstu zpomaluje. Nicméně tlak odborů a jejich politických spojenců na růst mezd, prodlužování dovolené nebo zkracování pracovní doby nepolevuje,“ uvedl Hanák.
Volby do řídicích orgánů Svazu průmyslu a dopravy se konají každé čtyři roky. Poslední volby byly na jaře roku 2015.
Svaz průmyslu a dopravy je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací, sdružuje zaměstnavatele a podnikatele v Česku. Hájí a prosazuje jejich zájmy v evropských a mezinárodních organizacích. Snaží se také ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku české vlády s cílem vytvářet podmínky vhodné pro rozvoj podnikání v Česku.
Hanák je v čele svazu osm let, při úterních volbách dostal 94 procent hlasů, tedy nejsilnější mandát ze všech hlasování. „Je to dobrý pocit,“ řekl v pořadu Interview ČT24.
Ke spolupráci s vládami, které ve funkci zažil, uvedl, že je vždy složitější, když je kabinet spíše „na levicovém spektru, kdy mají výhodu odbory.“ K současné vládě, která je podporována komunisty, řekl, že má v programovém prohlášení hodně levicových a sociálních prvků. Kladně pak hodnotí, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček byl dříve šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která je součástí svazu.
Hanák v pořadu také kritizoval to, že přibyly tisíce státních zaměstnanců, z toho velká část úředníků.
Za velký problém považuje i to, že veřejná sféra není digitalizovaná. Za minulé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se hádali ministr vnitra a ministr průmyslu, kdo to má dělat, řekl Hanák. Ztratily se tak podle něho tři roky.
Zátěž podnikatelů je podle Hanáka jedna z největších v Evropské unii. Odmítl to ale svádět, jak to dělá opozice, jen na elektronickou evidenci tržeb (EET) a kontrolní hlášení. Obhajoval zavedení EET, které „se udělalo, aby byla rovnost podnikání a všichni platili daně a sociální a zdravotní pojištění.“
„To bylo správné rozhodnutí. Nevím, kde opozice bere tu drzost a říká, že podnikatelé s EET zásadně nesouhlasí. Já neznám podnikatelský svaz, který by napadal EET. Samozřejmě jednotlivým lidem se to nemusí líbit,“ řekl Hanák.
V pořadu také uvedl, že není pro zvyšování daní, tedy ani zvažované zavedení té sektorové pro banky. Naopak u digitální daně by se měl sledovat postup celé Unie. „Řada zemí o tom uvažuje, jde o obrovské peníze, které daňově nekončí v ČR,“ dodal Hanák.