Grónsko prodává ledovce dřív, než roztají

Nuuk - Grónsko prodává svůj ledovec a firmy mají zájem. Křišťálově čistou vodu, která je uvězněná v deset tisíc let starém ledu, chtějí zabalit do lahví. Ledovec v lahvi se bude prodávat s přívlastkem „luxusní“. Už i obyvatelé největšího ostrova světa chtějí být součástí světového byznysu s pitnou vodou, který dosahuje mnoha miliard dolarů. Povolení k těžbě zmrzlé vody už mají čtyři firmy. Jednou z nich je například kanadská Iceberg Canada Corporation.

Jan Svoboda z Hydrogeologické společnosti

„Je to voda, která není kontaminovaná lidskou činností, a díky tomu obsahuje jen látky, které jsou součástí přírody.“

Výroba pitné vody z ledovce ale bude drahá. Podle listu Financial Times Deutschland budou zájemci potřebovat speciální lodě, se kterými se k němu dostanou co nejblíže. Posádka lodí poté bude odlamovat části ledu, které se na pevnině rozpustí. Následuje úprava a plnění lahví. V žádném unijním státu, a tedy ani v Česku, taková voda není k dostání. Evropská unie totiž zatím prodeji ledovcové vody nedala zelenou. V Evropě si ji tak zájemci mohou koupit pouze ve Švýcarsku.

2 minuty
Reportáž Hany Vorlíčkové
Zdroj: ČT24

Mezi zájemci o luxusní vodu lze najít především milovníky zdravého životního stylu. Je totiž velmi drahá. Obchodníci ale věří, že poptávka po vodě z Grónska poroste. Lidé totiž obecně za rok vypijí daleko více stolní vody než té minerální. A to platí i pro Českou republiku. „Spotřeba se pohybuje na úrovni 55 litrů pro minerální vody a pro stolní 113 litrů,“ potvrzuje Richard Piluna z GFK Czech.

Některá média začínají spekulovat o tom, že chce Grónsko prodat ledovce dříve, než se roztají. Ostrov investory pobízí už od roku 2005. Teď se ale snaží prodej zmrzlé vody podpořit ve velkém. Osmdesát procent ostrova je sice pod ledem, zelených ploch ale přibývá. Oblast je přitom považována za druhý největší rezervoár pitné vody na světě. Jedničkou je nejchladnější kontinent světa, tedy Antarktida. „Celá Antarktida, to máte neuvěřitelně připravený rezervoár pitné vody,“ říká Svoboda. V Grónsku se nachází jen 8 procent pevninského ledovce, Antarktidu obklopuje 91 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
11:48Aktualizovánopřed 14 mminutami

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 44 mminutami

Americké burzy zažily divoké otevření

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování prudkým poklesem, rychlým zpevněním a opětovným propadem. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a hledají útočiště ve státních dluhopisech. Širší index S&P 500 ztrácel 4,5 procenta, než poskočil na 5171 bodů. Podle agentury Reuters je tak na cestě k potvrzení, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent.
16:21Aktualizovánopřed 46 mminutami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 4 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 10 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 11 hhodinami
Načítání...