Gerhard Schröder pochválil krizové řízení Merkelové

Berlín - Sociální demokrat a bývalý německý kancléř Gerhard Schröder překvapivě pochválil krizový management Angely Merkelové v době dluhové krize v eurozóně. Šéf německé vlády z let 1998 až 2005 rovněž uvítal společnou iniciativu Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vytvořit společnou evropskou ekonomickou vládu a poukázal přitom na představu „evropského jádra“.

Schröder se se svou křesťanskodemokratickou nástupkyní shoduje v mnoha věcech týkajících se záchrany eura. Podle něj si bude muset Německo zvykat na odevzdávání suverenity. „To, čeho se vzdávají národní parlamenty, musí skončit u Evropského parlamentu coby nejvyšší instance,“ navrhuje Schröder. K tomu účelu by podle něj měl být zřízen zvláštní výbor Evropského parlamentu. Prostřednictvím výboru by kontrolu nad evropským rozpočtem vykonávaly členské země eurozóny.

Schröder se vyslovil pro to, aby státy v reakci na krizi eura odevzdaly více národních kompetencí Evropské unii. Navrhuje mimo jiné zřízení funkce evropského ministra financí, jenž by rovněž podléhal kontrole Evropského parlamentu. I kvůli konkurenci regionů světa by se podle exkancléře nyní už nemělo dále otálet se skutečnou integrací „evropského jádra“. Jinak se Evropa a její národní státy mezi Asií v čele s Čínou a opět posílenou Amerikou „ponoří do bezvýznamnosti“.     

Šéf německé vlády z let 1998 až 2005 rovněž uvítal společnou iniciativu Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vytvořit společnou evropskou ekonomickou vládu a poukázal přitom na představu „evropského jádra“. V něm by podle Schrödera o podobě hospodářské vlády rozhodovaly jen členské státy eurozóny, a nikoli všechny země EU. Velké Británii pak ale Schröder vytknul, že chce neustále hovořit do podoby evropského hospodářského prostoru, ačkoli ostrovní země není členem eurozóny neboli nezavedla euro jako platidlo.