EK: Belgické daňové výhody nadnárodním firmám porušily evropské právo

Daňové výhody, které nadnárodním společnostem od roku 2005 poskytovala Belgie, nejsou v souladu s pravidly EU o státní pomoci, rozhodla Evropská komise. Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem tak bude muset daň doplatit. Podle odhadu Komise se celková částka pohybuje kolem 700 milionů eur (přes 20 miliard korun). Belgického ministra financí Johana van Overtvelda názor evropské exekutivy nepřekvapil, zatím ale není jisté, zda se země proti rozhodnutí odvolá či ne.

Konkrétní firmy Vestagerová neuvedla s tím, že je na belgických úřadech, aby nezaplacenou daň po společnostech vymohly a případně jejich jména zveřejnily. „Nevyšetřovali jsme každé jednotlivé daňové rozhodnutí pro každou ze společností. Nelegální jsou automaticky,“ poznamenala eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Tím se podle ní toto vyšetřování lišilo od jiných případů, kterými se v souvislosti s hospodářskou soutěží komise nyní zabývá.

Komise věc vyšetřovala od února 2015, od té doby už Belgie žádné nové firmě podobnou výhodu neumožnila. Země ale do té doby udělila podle komisařky vybrané skupině nadnárodních firem významné daňové výhody neslučitelné s unijními pravidly. Ty podle ní deformují hospodářskou soutěž a znevýhodňovaly menší společnosti, které nepůsobí na nadnárodní úrovni.

Podle belgického ministra financí bude mít snaha vymoci 700 milionů eur pro dotčené firmy i belgickou ekonomiku komplexní důsledky. Až z dalších jednání podle něj vyplyne přesná pozice belgické vlády k dnešnímu oznámení komise. „Teď nevylučuji žádnou variantu vývoje. Nemohu vyloučit ani to, že se proti rozhodnutí odvoláme. V příštích dnech a týdnech budeme v těsném kontaktu s kompetentními evropskými orgány,“ dodal ministr.

Koncept nadměrného zisku

Firmy si mohly ze základu daně v Belgii odečítat 50 a někdy až 90 procent v rámci schématu, které počítalo s konceptem „nadměrného zisku“. Belgické daňové úřady v něm předpokládaly, že nadnárodní firmy dosahují v důsledku své velikosti, dobrého jména, zákaznických a dodavatelských sítí či přístupu na nové trhy „nadměrného zisku“, kterého by samostatná firma působící v zemi dosáhnout nemohla.

Jejich reálný zisk byl porovnáván s pravděpodobným ziskem hypotetické samostatné firmy působící v Belgii s tím, že rozdíl si mohly nadnárodní firmy odečíst. Podle Vestagerové to ale znamenalo, že tento rozdíl nebyl vůbec zdaněn.

Evropská komise v poslední době proti nejrůznějším daňovým dohodám zasahovala opakovaně. Loni v říjnu rozhodla, že na podobných domluvách s Lucemburskem a Nizozemskem profitovaly firmy Fiat a Starbucks, také ty by měly daně doplatit. Uzavřeno stále nebylo například ani vyšetřování firmy Apple v Irsku či společnosti Amazon v Lucembursku.