Drábek dostal od odborů košem, tarify chtějí projednat s premiérem

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se dnes sešel se zástupci odborů k diskusi o otázce platových tarifů a snižování platů státních zaměstnanců. Při jednání odborářům nabídl odložení úpravy systému tarifů o rok s tím, že by se nad nimi sešla expertní skupina složená ze zástupců ministerstva i odborů. Českomoravská konfederace odborových svazů ovšem jeho návrh odmítla s tím, že o tarifech chce ještě jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a že na rozhodnutí bylo málo času. Pro Drábka to znamená, že dnes půjde na jednání vlády se svým původním návrhem změn v zákoníku práce, který se změnami v platových tabulkách souvisí.

Ráno se zdálo, že by mohly odbory a ministr práce konečně najít společnou řeč. Drábek sice trval na poklesu finančních prostředků určených na platy o 10 procent, avšak připustil, že by se nemuselo alespoň pro příští rok hýbat se systémem tarifů, čehož se odbory nejvíce bály. „Nabídl jsem odborům, že budu prosazovat ve vládě, aby se s tarifními tabulkami nehýbalo, tedy aby nedošlo k žádnému snížení ani o pět ani o deset procent,“ informoval Drábek v rozhovoru pro ČT24. Systémová úprava tabulek, která je podle Drábka nezbytná, by se odsunula až na rok 2012, aby ji bylo možné ve spolupráci s odbory kvalitně připravit.

Pro rok 2011 se ministr byl ochoten spokojit jen s dílčími úpravami. Na celou státní správu by se podle něj měl rozšířit princip tzv. pásmového odměňování, který se dnes používá například ve zdravotnictví. „Tarifní plat by bylo možné zvolit z rozmezí jednotlivých platových stupňů,“ upřesnil Drábek. Nemusela by se tedy striktně dodržovat závislost výše platu na počtu odpracovaných let.

Petr Nečas, předseda vlády:

„Není to v žádném případě ústupek. Od počátku považujeme za klíčové snížení objemu vyplácených platů ve veřejném sektoru o deset procent. Od tohoto základního požadavku vláda neuhnula ani o milimetr a nemá k tomu žádný důvod. Jinak by se jí totiž nepodařilo sestavit návrh státního rozpočtu. Od začátku jsme říkali, že o způsobu snížení budeme jednat. Budeme hledat variantu, která bude uspokojivá pro obě strany.“

Zástupci odborů si po jednání vzali čas na rozmyšlenou, zda na kompromisní Drábkův návrh přistoupí. Odpoledne ministrovi sdělili, že na jeho návrh přistoupit nemohou. „Požadují jednání na úrovni premiéra,“ upřesnil Drábek. Sami odboráři pak odmítnutí zdůvodnili nedostatkem času na prostudování nové návrhu, trnem v oku jim byl především již zmíněný princip pásmového odměňování. „Je to hluboká změna, která se může dotknout v určitých profesích zaměstnanců. Proto si musíme všechny dopady zanalyzovat,“ řekla ČT24 místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Na vládu jde Drábek se zákoníkem práce

Reakce Drábka na odmítnutí odborů

„Pro mě to znamená, že na dnešním jednání vlády nemohu udělat nic jiného než předložit svůj původní návrh. Vzhledem k tomu, že novela zákoníku práce musí nabýt účinnosti od 1. ledna, protože se vztahuje ke státnímu rozpočtu na rok 2011, tak mi nemůžeme otálet dále a odkládat projednání toho návrhu.“

O úsporném rozpočtu, který odbory tolik kritizují, dnes jedná vláda. Součástí schůze má být i diskuse o změnách v zákoníku práce. Ta s úpravou tabulek souvisí, vymezuje totiž jejich obecný rámec. Úprava samotných tarifů však na programu dnešní schůze není. Vlastní tabulky se schvalují nařízením vlády a měly by přijít na řadu za několik týdnů. To ovšem neplatí pro tarify učitelů, ty spadají do kompetence ministra školství Josefa Dobeše (VV), který chce jejich úpravu navrhnout už dnes.

Podle Drábka už není možné s odkládáním novely zákoníku práce otálet, vláda ji musí poslat poslancům co nejdřív, protože je klíčová pro rozpočet na příští rok. Pokud se ovšem odbory s vládou dohodnou, nebrání se ministr ještě dílčím úpravám. Provést se prý mohou během druhého čtení zákona ve sněmovně.  

Stávající systém je neudržitelný

Změny v tarifech nejdéle od roku 2012 jsou podle Drábka nevyhnutelné. „Systém odměňování ve státní správě je potřeba změnit, protože ten dnešní je prostě dlouhodobě neudržitelný,“ zdůraznil. Ministr poukazuje především na to, že není správné, aby se výše platu odvíjela podle odpracovaných let státního zaměstnance, nikoliv podle jeho výkonu.

Odboráři na původním Drábkově návrhu kritizují především fakt, že navrhovaná změna tarifních tabulek nebude odrážet odsloužené roky. „Chceme sloužit dál, ale za dosavadních podmínek a přiměřené odměny,“ prohlásila před jednáním s ministrem Vondrová.

Opozice: Na platy by se nemělo sahat vůbec

Proti úpravám platů státních zaměstnanců se staví i opoziční sociální demokraté. „Z našeho pohledu jsme přesvědčeni, že v této době, byť není jednoduchá, není důvod ke snižování. Mohlo by se hovořit o zmražení mezd, což by zřejmě odpovídalo realitě,“ zdůraznil poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD).

Vinu za nedostatek financí na platy státních zaměstnanců ČSSD dává předchozí Topolánkově vládě, ve které zasedal současný premiér Petr Nečas (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Kdyby dneska platila stejná daňová kvóta jako na konci vlády sociální demokracie v roce 2006, tak by byl deficit menší o 160 miliard korun,“ podtrhl Škromach. Podle Drábka ovšem příjmy státu za Topolánkovy vlády rostly. „V roce 2000, když vládla sociální demokracie, tak se na dani z příjmu právnických osob vybralo 100 miliard korun. Po několikerém snížení sazby se v roce 2008 za Topolánkovy vlády vybralo 175 miliard korun,“ podotkl.

Úprava tarifů tak, jak ji po volbách představil ministr Drábek, by podle odborů znamenala, že platy státních zaměstnanců klesnou o 10 až 43 procent. To byl jeden z důvodů, proč včera odboráři demonstrovali a do Prahy je přijelo podpořit zhruba 40 tisíc lidí. Pokud se s vládou nedohodnou, plánují další protesty. Další akce by se mohla uskutečnit už 15. října, tedy v den komunálních a senátních voleb.

Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová na jednání s ministrem práce Jaromírem Drábkem.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 35 mminutami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 52 mminutami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 16 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 21 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...