Nálada německých spotřebitelů se dál zlepšuje. Přispívá k tomu i dočasné snížení daně z přidané hodnoty (DPH), které je součástí kroků vlády proti dopadům koronavirové krize. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnil institut GfK. Index nálady spotřebitelů na měsíc srpen se podle institutu zvýšil na minus 0,3 bodu z předchozích minus 9,4 bodu.
Dočasné snížení daně z přidané hodnoty zlepšilo německým spotřebitelům náladu
Index vzrostl třetí měsíc za sebou a překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali hodnotu minus pět bodů. Pokud je hodnota v záporných číslech, znamená to, že soukromá spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loni klesne.
Vývoj nálady německých spotřebitelů během pandemie se podobá oživení ekonomiky ve tvaru širokého V, během nějž prudký pokles vystřídá rychlé zotavení, uvedl výzkumník GfK Rolf Bürkl.
„K mimořádně pozitivnímu vývoji bezpochyby přispělo snížení daně z přidané hodnoty. Je zjevné, že spotřebitelé se chystají učinit velké nákupy dříve, než se čekalo. To letos pomůže ke zvýšení výdajů,“ dodal Bürkl. Výzkumník ale také varoval, že pozitivní účinek může být pouze dočasný. Spotřebitelé by podle něj mohli své výdaje omezit, jakmile snížení sazeb DPH s koncem letošího roku skončí.
Stimulační balíčky německé vlády
Německá vláda ve snaze podpořit oživení ekonomiky schválila dva stimulační soubory v úhrnné hodnotě 880 miliard eur (23,2 bilionu korun), které chce financovat novými půjčkami. Součástí balíčků je i zmíněné DPH od 1. července na šest měsíců, což má zvýšit spotřebu.
Vyšší sazba DPH klesla z 19 na 16 procent, snížená pak ze sedmi na pět procent. Daňové příjmy německého státu se tak podle ministerstva financí sníží o 20 miliard eur.
Odhady vývoje největší evropské ekonomiky
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. V prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi klesla a dostala se do recese. Proti předchozím třem měsícům oslabila o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve druhém čtvrtletí se počítá ještě s mnohem výraznějším poklesem, německý spolkový úřad svůj rychlý odhad zveřejní v polovině příštího měsíce.
Evropská komise na začátku července předpověděla, že německá ekonomika letos klesne o 6,3 procenta. Na příští rok počítá s růstem o 5,3 procenta.