Do zaplacení daně z nemovitosti zbývá týden. Letos může být vyšší i několikanásobně

4 minuty
Události: Daň z nemovitosti
Zdroj: ČT24

Necelé čtyři miliony lidí měly do pátku dostat údaje s vyměřenou částkou daně z nemovitosti – buď do datové schránky, e-mailem, nebo složenkou. Zaplatit ji musí do konce května. Stát letos daň zvýšil v průměru o osmdesát procent, konečná suma se ale v jednotlivých obcích liší. Záleží na tom, jestli místní samospráva využívá i takzvaný místní koeficient, který ovlivňuje výši daně i příjmu do obecní pokladny. Například v Hrádku nad Nisou proto letos podnikatelé zaplatí násobky loňské částky.

Na zahradě v Rajhradu na Brněnsku o rozloze víc než šestnáct set metrů čtverečních pěstuje Miroslav Vojtěch zeleninu i ovoce. Na dani z nemovitosti za ni letos zaplatí víc, platba se mu zvedla i za byt. „Platil jsem 1900 korun. Možná o tisícovku víc,“ uvedl.

Jeho rozpočet takové navýšení nijak výrazně neovlivní. Na rozdíl od obyvatel Zlína, kteří si připlatí až pětinásobek. Radnice totiž letos výrazně zvýšila místní koeficient. „Původně jsem chtěla napsat e-mail, že s tím nesouhlasím. Nakonec mám pocit, že by mi to nijak nepomohlo,“ popsala majitelka baťovského domku Zuzana Hašpicová.

Není jediná, kdo se kvůli vyšší platbě rozhodoval, zda se obrátit na úřady. „Typicky v obcích a městech, kde k navýšení místního koeficientu došlo, evidují finanční úředníci zvýšený počet dotazů nebo třeba projevů nespokojenosti, že daň je příliš vysoká,“ sdělil mluvčí Generálního finančního ředitelství Tomáš Weiss.

Vedení města Zlína již oznámilo, že od příštího roku chce daň z nemovitosti snížit, a to přibližně o šestnáct procent. O návrhu mají zastupitelé jednat na červnovém zasedání.

Výši daně ovlivnilo rozhodnutí radnic

Například v Libereckém kraji narostl místní koeficient u daně z nemovitosti ve čtrnácti městech a obcích, mezi nimi i příhraničním Hrádku nad Nisou, kde radnice přistoupila k navýšení po několika letech. Nejvíce se týkalo firem. Výše daně zaskočila i podnikatele Richarda Janka, který v části brownfieldu vybudoval výcvikové centrum pro policisty, vojáky nebo městské strážníky. „Výměr na letošní rok je na 115 tisíc. Loňský byl na čtyřicet tisíc. Je to trojnásobek,“ popsal.

Zvýšenou daň z nemovitosti bude muset promítnout do konečných cen i soukromý zemědělec Štěpán Brodský z Václavic, které pod Hrádek nad Nisou spadají. „Máme šest zemědělských areálů, dohromady mají přibližně sedm hektarů, ve kterých se nachází cirka dvacet budov. Loni jsme platili 234 tisíc a letos platíme 469 tisíc,“ nastínil.

Vedení města nevyměřilo všem stejně – zatímco firmám se daň zvýšila trojnásobně, korporátním společnostem čtyřnásobně. „Stát připravoval finanční balíček, který byl velice chaotický. Vůbec jsme nevěděli, na čem jsme. Musíme nějakým způsobem zajistit chod města,“ sdělil starosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny).

V Hrádku nad Nisou nyní proto uvažují, že od příštího roku bude pro všechny firmy platit stejný místní koeficient a základní částka se bude násobit čtyřmi.

Výši platby lze zjistit i elektronicky nebo na finančním úřadu

Letošní daň musí všichni zaplatit do 31. května, a to buď běžnou složenkou, prostřednictvím SIPO, nebo bezhotovostním převodem. Karel Polata, který v Praze spravuje stovky bytů, ale ještě v pátek nevěděl, kolik peněz úřadu poslat. „Ještě nemám zprávu z finančního úřadu, kolik nám byla vyměřena daň. Očekáváme, že nárůst bude o několik set tisíc, ale může tam být velký otazník,“ přiblížil správce bytového fondu firmy Real a místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Daň ale musí majitelé zaplatit, i když jim výměr nedorazil. Částku mohou zjistit třeba na portálu Moje daně. „Případně pokud je to pro někoho jednodušší, tak samozřejmě může zavolat na příslušný finanční úřad a tam informace také sdělí,“ doplnil Weiss.

Platba daně z nemovitosti se letos týká necelých čtyř milionů poplatníků. Téměř polovině měla přijít složenka, zhruba milion výměrů posílal finanční úřad do datových schránek a další milion e-mailem.

Tomu, kdo nezaplatí včas, hrozí penále. Nabíhat začne čtvrtý den po splatnosti, tedy 3. června. Pokud je vyměřená daň vyšší než pět tisíc korun, je možné částku rozdělit do dvou stejných splátek a druhou zaplatit do konce listopadu.

Od roku 2015 se celkový objem vypočtených daní z nemovitých věcí mírně zvyšoval. Kvůli zavedení konsolidačního balíčku ale ministerstvo financí předpokládá, že se příjmy z daně v letošním roce zvednou o deset miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 9 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 23 hhodinami

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinerie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
23. 3. 2025
Načítání...