Do akcií v USA se promítly obavy z recese. Indexy ztratily přes tři procenta

Americké akcie prudce oslabily a hlavní indexy odepsaly více než tři procenta. Dolů je táhly zejména průmyslové sektory a banky, na které doléhají obavy z hospodářské recese. Příčinou je vývoj na trhu amerických státních dluhopisů, investoři se ale obávají také opětovného napětí v globálním obchodu.

Dow Jonesův index odepsal 3,1 procenta a den uzavřel na hodnotě 25 027,07 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 3,24 procenta na 2700,06 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq ztratil 3,80 procenta a uzavřel na 7158,43 bodu.

Investoři se zaměřili na trh dluhopisů, obchodníky znervózňuje vývoj v části výnosové křivky u amerických státních dluhopisů, který zvyšuje riziko hospodářské recese. Výnos dvouletých dluhopisů se krátce dostal nad výnos dluhopisů s tříletou splatností, což se stalo poprvé od ledna 2008. Výnosy dvouletých a tříletých cenných papírů se navíc už druhý den drží nad výnosy dluhopisů s pětiletou splatností.

„Vývoj u dluhopisů do značné míry souvisí s výprodejem akcií,“ podotkl analytik společnosti Stone & McCarthy Research Associates John Canavan.

Nadšení z dohody mezi USA a Čínou vyprchalo

Vytratil se tak optimismus po pondělním růstu způsobeném víkendovým jednáním mezi USA a Čínou ohledně obchodních vztahů. Obchodníci si uvědomili, že zatím nebylo nic definitivně dojednáno, a sám prezident Donald Trump varoval, že cla vrátí do hry, pokud obě strany nebudou s to své problémy vyřešit.

Na vývoj na trhu dluhopisů reagovaly zvláště akcie finančního sektoru, které propadly o 3,6 procenta. Cenné papíry průmyslových firem, například Boeing nebo Caterpillar, ztratily 3,4 procenta.

Dění na trhu dluhopisů mělo dopad i na dolar. Podle části analytiků je také možné, že americká centrální banka (Fed) by mohla být nucena ukončit cyklus zvyšování úrokových sazeb dříve, než sama předpokládala. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před desátou večer ztrácel 0,1 procenta.