Dluh Británie přesáhl sto procent HDP. Vláda si musela kvůli koronaviru rekordně půjčit

Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu korun). Veřejný dluh Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu (HDP), vyplývá z údajů britského statistického úřadu. V květnu ale díky uvolňování protikoronavirových opatření meziměsíčně rekordně vzrostly maloobchodní tržby, stejně jako důvěra spotřebitelů.

Na konci května dluh britského veřejného sektoru podle statistiků činil 1,95 bilionu liber, tedy 100,9 procenta HDP. Vláda si za duben a květen, tedy za první dva měsíce nynějšího fiskálního roku, půjčila celkem 103,7 miliardy liber. To je o 87 miliard liber více než ve stejném období před rokem, napsala agentura Reuters.

Britská ekonomika v dubnu v důsledku koronavirové krize klesla oproti předchozímu měsíci o rekordních 20,4 procenta. Patří k nejhůře zasaženým šířením koronaviru. V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je třetí na světě po Spojených státech a Brazílii, v počtu dosud potvrzených případů nákazy je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá.

Británie postupně uvolňuje opatření. V pondělí se znovu otevřely obchody

Británie v posledních týdnech postupně uvolňuje některá protikoronavirová opatření. Po třech měsících se například v pondělí v Anglii mohly znovu otevřít obchody. Lidé mohou rovněž opět navštěvovat zoologické zahrady, safari parky či autokina.

„Nejlepší cestou k navrácení našich veřejných financí na udržitelnější základy je bezpečné znovuotevírání naší ekonomiky, které lidem umožní návrat do práce,“ uvedl britský ministr financí Rishi Sunak.

Britská centrální banka tento týden upozornila na rostoucí důkazy toho, že dopady koronaviru na ekonomiku budou mírnější, než se původně předpokládalo. Varovala však, že hospodářské vyhlídky zůstávají nejisté. Dřívější scénáře centrální banky signalizovaly, že britská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla klesnout až o 25 procent. 

Rostou tržby i důvěra

Každopádně maloobchodní tržby v Británii v květnu podle britského statistického úřadu už právě díky uvolňování protikoronavirových opatření meziměsíčně vzrostly, a to o rekordních 12 procent po dubnovém propadu o 18 procent. Průzkum společnosti GfK navíc ukázal, že spotřebitelská důvěra se v červnu dostala na nejvyšší úroveň od března.

Meziměsíční nárůst maloobchodních tržeb překonal i očekávání analytiků. Ve srovnání s loňským květnem však byly tržby nižší o zhruba 13 procent, upozornila agentura Reuters.

Spotřebitelská důvěra v Británii podle výsledků průzkumu společnosti GfK v červnu díky uvolňování opatření proti koronaviru zaznamenala nejprudší nárůst za téměř čtyři roky. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od březnového zavedení protikoronavirových opatření, zůstává však hluboko pod úrovní ze začátku roku.

Index spotřebitelské důvěry se zvýšil na minus 30 bodů z květnových minus 36 bodů. To byla nejnižší úroveň od roku 2008, kdy ekonomiku svírala globální finanční krize.

Údaje jsou další známkou určitého zlepšení hospodářských podmínek po dubnovém poklesu ekonomiky o rekordních 20,4 procenta. GfK nicméně upozorňuje, že oživení spotřebitelské důvěry může být pouze dočasné, protože lze očekávat rušení dalších pracovních míst.

Britská centrální banka se ve čtvrtek rozhodla podpořit ekonomiku rozšířením svého programu nákupu dluhopisů o dalších 100 miliard na 745 miliard liber (22 bilionů korun).