Detroit balancuje na pokraji bankrotu

Detroit - Kolébka amerických automobilek - město Detroit - se topí v problémech. Krach výrobců aut General Motors a Chrysler drasticky snížil příjmy do městské kasy a město s milionem obyvatel se teď topí v dluzích. Vážnost problému již v rozhovoru pro list Detroit Free Press přiznal i starosta města Dave Bing. Peníze v městské kase bez pomoci federální vlády dojdou už na podzim, hrozí tedy, že už v říjnu by Detroit mohl vyhlásit bankrot.

„V Detroitu se akumulovaly ty problémy řadu let. Je to průmyslové město, které závisí pouze na automobilovém průmyslu. Detroit moc neplánoval do budoucna,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 výkonný ředitel Americké obchodní komory Weston Stacey. První náznaky problémů se v kolébce amerických automobilek začaly objevovat již koncem 70. a počátkem 80. let, kdy se město začalo stávat pro průmyslníky příliš drahé, a tak začali výrobu přesouvat na jih. Spolu s úbytkem pracovních příležitostí začali z města odcházet i jeho obyvatelé. Během padesáti let se jejich počet snížil takřka na polovinu. Dnes v Detroitu žije zhruba milion lidí.

Pád průmyslového města ještě urychlil bankrot GM a Chrysleru. Jen daně od GM představovaly 3,5 procenta městských příjmů. Deficit detroitské kasy kvůli tomu vyskočil ke 400 milionům dolarů. Navíc musí město živit armádu lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti v Detroitu již v březnu vystoupala na 22 procent, což byl zhruba trojnásobek průměru Spojených států.

Nahrávám video
Rozhovor s Westonem Staceym
Zdroj: ČT24

Bing připustil, že na podzim bude v městském rozpočtu chybět 20 až 25 milionů dolarů. Aby díru zalepila, chce radnice šetřit na platech úředníků či některých městských službách. Manévrovací prostor současné městské rady je již ale jen omezený, celou řadu rozpočtových triků, které by mohly pomoci, již totiž podle Binga vyčerpaly předchozí administrativy. O pomoc chce radnice požádat také americký Kongres.

I kdyby ale přišly peníze z federální kasy, dlouhodobý výhled stejně nevypadá pro město nijak růžově. Pokud co nejdříve nerealizuje značné strukturální změny, bude do budoucna jeho rozpočet nadále neudržitelný. Podle Binga je třeba si uvědomit, že Detroit už rozhodně nemůže financovat všechno to, co financoval doposud.

V Detroitu a v jeho okolí v minulosti vyrostlo na čtyři tisíce továren. Za pracovními příležitostmi do města přišly tisíce lidí. Když však začal útlum průmyslu, periferie se začaly vylidňovat a dnes připomínají ghetta. V současnosti žije v Detroitu třetina lidí v chudobě.

Podobně jako Detroit se do problémů s rozpočtem před nedávnem dostala i Kalifornie. Její těžkosti však způsobil podle Staceyho krátkodobý výpadek daňových příjmů, zatímco v Detroitu jsou problémy dlouhodobého strukturálního charakteru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoPropagace jádra se změní, řekl nástupce Drábové Kochánek

Propagace jaderné energetiky se změní a komunikace už nebude vázána na jednu osobu. V Interview ČT24 to uvedl nový ředitel Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Štěpán Kochánek. Zasadit se chce o to, aby udržel dosavadní dobrou globální pověst této instituce. Moderátor Jiří Václavek s Kochánkem hovořil také o odkazu jeho zesnulé předchůdkyně Dany Drábové, změně přístupu Evropské komise k jádru či dostavbě Dukovan.
před 4 hhodinami

Platformy odmítají dopady stávky kurýrů, ti naopak hlásí problémy z menších měst

Páteční stávka kurýrů za lepší pracovní podmínky podle Woltu a foodory nemá vliv na doručování objednávek. Podle šéfa foodory Adama Kolesy se k rozvozu nepřipojilo méně než jedno procento kurýrů, připouští ale mírná zpoždění doručování. Fungování Woltu je podle mluvčího Tomáše Kubíka bez výkyvů. Stávky se účastní i kurýři pro Bolt Food. Podle organizátorů akce má ale akce výrazný dopad především v menších městech.
před 19 hhodinami

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 procenta z tempa 4,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy, kterou zveřejnili statistici tamního ministerstva práce. Ve srovnání s prvním odhadem zveřejněným v únoru je růst hrubého domácího produktu (HDP) poloviční.
před 20 hhodinami

USA povolily dočasně nakupovat ruskou ropu. Evropa nesouhlasí

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Evropští politici dávají najevo nesouhlas, protože podle nich pomůže Rusku s válkou proti Ukrajině. Cena ropy však i nadále pokračuje v růstu. CNN uvedla, že Bílý dům nepočítal s možností, že Írán uzavře Hormuzský průliv.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Vláda chce do roka digitalizaci všech služeb státu

Vládní koalice plánuje do roka digitalizovat všechny služby státu, aby dostála požadavkům zákona o právu na digitální služby. Na konferenci Digitální Česko 2026 to uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Klučka. Harmonogram minulého kabinetu s digitalizací některých agend počítal až v roce 2029.
před 21 hhodinami

VideoSedmihradské chybí vládní návrhy reforem. Dle Vondráčka se kabinet snaží oživit ekonomiku

„Dnes má státní rozpočet mandatorní výdaje kolem 93 procent. Vláda zatím nijak nekomentovala reformy, které by výdaje umožnily snížit,“ domnívá se poslankyně Lucie Sedmihradská (STAN), podle níž Starostům od kabinetu chybí návrhy komplexních reforem, bez nichž se výdaje snížit nepodaří. „My přicházíme zejména s tím, co by mělo oživit ekonomiku, což přinese větší příjmy pro státní rozpočet. To znamená stavební zákon, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje (…) a částečně můžeme ušetřit i díky tomu, že tady bude flexibilnější služební zákon a že i na provozu státu budeme schopni fungovat efektivněji,“ reagoval poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou debatovali Vondráček se Sedmihradskou také o Národní rozpočtové radě, skupině ČEZ či výdajích na obranu.
včera v 09:20

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 40,5 miliardy korun, což je o 14,5 procenta více než před měsícem a o 59 procent více ve srovnání s loňským únorem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 29,7 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,46 procenta z lednových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
včera v 06:15

Ceny ropy stouply nejvýš za téměř čtyři roky

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat. Ty nicméně nakonec ve čtvrtek stouply na nejvyšší úroveň za bezmála čtyři roky.
12. 3. 2026Aktualizováno12. 3. 2026
Načítání...