Daňové změny prošly, zdanění fondů a rychlé odpisy ale senátoři odmítli

Praha – Senátoři dali zelenou zákonnému opatření, které mění daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku od ledna 2014. Oproti předloze, kterou do horní komory poslal kabinet v demisi Jiřího Rusnoka, se ale liší. Senátoři upravili zdanění investičních fondů tak, aby se na ně vztahovala i nadále současná právní úprava, a vypustili zavedení mimořádných odpisů firemního majetku. Aby zákonné opatření platilo i po říjnových volbách, bude je muset schválit také nová sněmovna.

Balík daňových změn má za cíl zejména sladit daňovou terminologii s novým občanským kodexem. Zákonné opatření kromě toho ruší dosavadní zákon o dani dědické a darovací a včleňuje je do zákona o daních z příjmů. Premiér v demisi Jiří Rusnok už dříve varoval, že pokud by Senát tyto změny neschválil, znamenalo by to propad příjmů státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun.

Rusnok zároveň nabádal senátory ke zdrženlivosti při podávání pozměňovacích návrhů. K návrhu hospodářského výboru ohledně zdaňování fondů sice má mírně negativní stanovisko, ale prý „umí žít i s jeho schválením“. Jak podotkl, mezi vládním návrhem a tím, co senátoři schválili, není příliš zásadní národohospodářský rozdíl.

Dle slov předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vycházeli senátoři zejména z filozofie, že by zákonná opatření neměla měnit věci, které není nezbytně nutné měnit. V případě vyřazení mimořádných odpisů je podle něj třeba si položit otázku, proč se tato věc ocitla v předloze, která se týká nového občanského zákoníku. Změna by prý způsobila v příštích letech výpadky příjmů rozpočtu v řádu miliard korun. „Samozřejmě z tohoto pohledu se domníváme o to více, že to nepatří do zákonného opatření,“ dodal senátor. „Výpadek, který hrozí, pokud levice splní svoje sliby před volbama, je 90 miliard. Tohle jsou opravdu drobné,“ namítá však předseda senátního klubu ODS Jaroslav Kubera.

Peníze
Zdroj: Martin Štěrba/ČTK

Ovšem podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) to bude mít negativní dopad zejména na boj s nezaměstnaností: „Zrychlené odpisy pro firmy, to je jeden z mála prorůstových nástrojů, který opravdu funguje. Mohli jsme si to ověřit v první fázi krize v letech 2008 a 2009.“ Parlament totiž již v roce 2009 toto opatření jednou schválil a bylo také časově omezené.

Senátoři téměř totožný návrh daňových změn, který předkládala ještě bývalá vláda Petra Nečase, zamítli už před měsícem. Tehdy se jim nelíbilo, že zcela osvobodil od daně dividendy i podíly na zisku. 

Schválené zákonné opatření naproti tomu počítá s tím, že základní investiční fond bude podléhat pětiprocentní dani. U právnických osob, které splní podmínky tzv. dividendové směrnice, by sazba srážkové daně byla nulová. Na ostatní firmy by se vztahovala daň 15 procent stejně jako na fyzické osoby.

Senátoři na návrh hospodářského výboru rovněž vypustili z předlohy mimořádné zkrácené odpisy firemního majetku. Tímto opatřením chtěla Rusnokova vláda povzbudit poptávku firem po strojích a zařízeních. Předseda výboru však argumentoval tím, že by to připravilo o peníze státní rozpočet.

Limit pro stavební práce se zvýší

Limit pro malou veřejnou zakázku se u stavebních prací od příštího roku zvýší na šest milionů korun. Oproti vládnímu návrhu zdvojnásobil současný limit, který by se jinak od příštího roku snížil na jeden milion korun. Usnadnil také zadavateli postup při opakovaném výběrovém řízení.

Kdyby opatření schváleno nebylo, snížením hranice pro podlimitní zakázky u stavebních prací by podle premiéra vzrostla administrativa a prodloužil by se také proces ve stavebnictví. To by podle něj poškodilo zadavatele i dodavatele. Bez přijetí zákonného opatření by se počet zadávacích řízení zvýšil zhruba o 11 500 ročně a zpomalilo by se čerpání peněz z unijních fondů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 14 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 16 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...