Čtvrtý velký operátor v Česku nebude, vyplývá z aukce kmitočtů

Čtvrtý velký mobilní operátor v Česku nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Klíčové kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto firmy si také se společnostmi CentroNet a Nordic Telecom rozdělily bloky v pásmu 3400 až 3600 MHz. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) považuje dražbu za úspěšně dokončenou. Podle něj se tak zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen.

Český telekomunikační úřad v páteční tiskové zprávě uvedl, že z původních sedmi zájemců tak v aukci nakonec uspělo pět, mimo zůstaly firmy Poda a Sev.en Innovations. Souhrnná vyvolávací cena byla 5,4 miliardy korun.

Aukce měla přivést na trh jednoho či více nových operátorů, kteří by zvýšili konkurenci na trhu, což by mohlo vést k poklesu ceny mobilních dat.

„Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici operátoři posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400 až 3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliardy korun, což je vyšší částka, než bylo očekáváno,“ uvedla v pátek předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

2 minuty
Události: Aukce kmitočtů pro chytré mobilní sítě 5G
Zdroj: ČT24

Kdo co získal

Telekomunikační úřad dražil kmitočty v pásmu 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 až 3,6 gigahertzů (GHz). Souhrnná vyvolávací cena byla asi o 900 milionů korun nižší, než byl původní záměr úřadu v minulém roce. Důvodem byly výsledky podobných soutěží jinde ve světě i zlevnění jednoho z frekvenčních bloků, na který je navázána povinnost poskytovat takzvaný národní roaming.

ČTÚ uvedl, že v pásmu 700 MHz získala společnost O2 Czech Republic blok o velikosti 2x10 MHz, spojený se závazkem národního roamingu a služeb pro krizové a bezpečnostní složky státu. Další bloky v tomto pásmu získaly společnosti T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400 až 3600 MHz, spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu takzvaného Průmyslu 4.0, pak podle úřadu získaly firmy O2 Czech Republic a CentroNet. Dalšími úspěšnými uchazeči v tomto pásmu byly společnosti T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a Nordic Telecom 5G, dodal ČTÚ.

Nordic Telecom bude nabízet i mobilní služby

Společnost Nordic Telecom v reakci na výsledky dražby uvedla, že plánuje českým zákazníkům nabídnout kromě stávajících služeb fixního připojení k internetu také mobilní služby. „Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky,“ uvedl v pátek ředitel pro vnější vztahy firmy David Voska.

Server Lupa.cz ale upozornil, že firma bude závislá na takzvaném národním roamingu v síti O2. Šéfredaktor serveru David Slížek zmínil v pořadu Devadesátka ČT24,  jak dražba probíhala. V pásmu 700 MHz, kde lze vystavět celoplošnou síť, jednotliví (současní) operátoři vydražili – až na jeden případ – své bloky za vyvolávací ceny. „Tam se příliš nesoutěžilo.“ O trochu více se soutěžilo v pásmu 3400 až 3600 MHz.

„Aukce byla velice krátká, je vidět, že se operátoři navzájem nijak neprali. Vypadá to, že zejména v pásmu 700 MHz to byla jasná volba pro všechny.“ Slížek řekl, že právě zde byl vyhrazen jeden blok pro čtvrtého velkého nezávislého operátora s celoplošnou sítí a je evidentní, že se o tento blok nikdo nepřihlásil. Proto ho mohl v druhém kole získat T-Mobile.

7 minut
Šéfredaktor Lupa.cz David Slížek v Devadesátce ČT24
Zdroj: ČT24

Šéfredaktor se domnívá, že vzhledem k podmínkám neměl žádný velký hráč motivaci se o toto pásmo ucházet. Mnohem lákavější pro něho bylo ucházet se o pásmo 3400 až 3600 MHz, které obsahuje národní roaming.

Čili i se ziskem jen malého bloku má právo fungovat v celoplošných sítích jednoho velkého operátora. V tomto případě O2. A může se tak s relativně nízkou investicí stát celoplošným hráčem.

Ministr Havlíček je spokojen

Výsledky aukce kmitočtů 5G zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen, uvedl ministr Havlíček. Dražbu označil za úspěšně dokončenou. 

 „Díky novým hráčům a větší konkurenci může dojít k dalšímu snížení cen mobilních dat,“ uvedl Havlíček podle tiskové zprávy ministerstva průmyslu.

„Protože bylo málo pravděpodobné, že pásmo 700 MHz využije nový operátor, došlo ke změně konceptu aukce připravené za minulého předsedy ČTÚ a důraz se nově kladl na zvýšení konkurence přes pásmo 3,4 až 3,8 GHz,“ uvedl a dodal:  „Jsem rád, že se i ve složitém období pandemie koronaviru podařilo aukci dokončit, a věřím, že nově nastavený národní roaming a další hráči na mobilním trhu výrazně pomohou snížit ceny mobilních dat pro všechny. Důležité také je, že se aukci podařilo realizovat ještě v tomto roce, a to s víc než očekávaným rozpočtovým výnosem.“

  • Pásmo 700 MHz budou moci provozovat tři společnosti: O2, T-Mobile a Vodafone, 80 MHz v pásmu 3,5 GHz společnost Centronet a frekvence 3,4 až 3,8 GHz společnosti Nordic Telecom a PODA, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě. Český telekomunikační úřad naopak ve své zprávě uvedl, že firma PODA (stejně jako Sev.en Innovations) úspěšná nebyla. 

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko pak doplnil, že „v pásmu 3,4 až 3,8 GHz máme nového významného hráče na mobilním trhu a také se posílila role dalších operátorů, a to PODA a Nordic Telecom. Oproti původní podobě aukce se našla možnost i průmyslového využití části spektra, což je velmi důležité pro naši ekonomiku“.

Dodal, že to významně pomůže modernizaci a digitalizaci. „To vše díky inovativnímu pojetí aukce, které dobře reaguje na českou strategii rozvoje 5G sítí.“ Náměstek se rovněž domnívá, že kromě finančních benefitů se dá také čekat, že dojde k dalšímu rozvoji digitální infrastruktury v České republice.

Šéfredaktor Slížek je mnohem skeptičtější. Aukci rozhodně nepovažuje za nějaký zásadní úspěch. „Je pravda, že nám tady teoreticky vzniknou jeden až tři menší operátoři, kteří mohou působit v síti jednoho velkého operátora a poskytovat služby celoplošně,“ řekl. Připomenul také, že Nordic Telecom už oznámil, že se na to chystá.

„Nicméně všichni tito hráči budou závislí na tom velkém operátorovi a, jak vidíme na Slovensku, kde existuje čtvrtý operátor, který funguje v podobném režimu, tak to není úplně ideální model.“ Takový operátor má podle Slížka těžkou cestu, jak svou síť rozvíjet. Na Slovensku tak Štvorka trhem výrazně nezamíchala. Proto se domnívá, že ani v Česku současná aukce situaci na trhu nijak zásadně neprospěje, že by se něco výrazně změnilo. 

„Ta velká trojka (O2, T-Mobile a Vodafone) podle mého názoru jednoznačně vyhrála. Shrábla to zásadní, co v aukci bylo,“ dodal Slížek. 

Výměna šéfa ČTÚ v letošním roce

Havlíček se kvůli aukci kmitočtů 5G na začátku letošního roku dostal do sporu s tehdejším předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem. Novák sám oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce, vláda ho nakonec odvolala. Na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou, která dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora.

„Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence,“ uvedl tehdy premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli činnosti úřadu jsou podle něj v Česku proti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby. „Pan ministr Havlíček dospěl k závěru, že pan Novák by neměl být předseda ČTÚ,“ dodal Babiš.

V následujících měsících Továrková nechala podmínky aukce upravit tak, aby odpovídaly záměru ministerstva průmyslu a obchodu prohloubit konkurenci na trhu a přilákat nové operátory. „Samozřejmě mě mrzí, že 5G aukce neskončila příchodem velkého čtvrtého infrastrukturního hráče, ale úspěšným operátorům upřímně gratuluji,“ napsal v pátek na twitteru bývalý šéf ČTÚ Novák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 10 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 18 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...