Cizinci dostanou od ledna zelené karty, zpřísní se i dávky pro nezaměstnané

Praha - Česká republika začne od ledna vydávat zelené karty cizincům. Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. Zpřísnit se mají také podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes schválil Senát. Podpořilo ji 42 z 64 přítomných senátorů. Normu musí ještě podepsat prezident.

O kartu by lidé požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad. Ucházet by se o ni mohli jen občané zemí, které do seznamu vhodných států zařadí ministerstvo vnitra. Neobsazená pracovní místa se mají objevit ve veřejném registru. Pokud by cizinci měli vliv na snižování mezd v některých profesích, ministr práce může místa z programu okamžitě vyřadit. Zákon navíc ukládá jasné lhůty a podmínky pro vydání povolení.

Vyšší podpora, ale kratší dobu 

Doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti by se měla zkrátit o měsíc. Lidé bez práce do 50 let by ji měli pobírat místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová.

Nově nedostanou podporu lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, které jim našel úřad práce. Norma počítá i s omezením dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci nebo pracovat určitý počet hodin jako dobrovolník. Pokud budou k dobrovolnické práci ochotni, mohli by si dávky zvýšit.

Peníze
Zdroj: ČT24