Čínské investice pronikají do Izraele. Své výhrady vyjádřil i americký spojenec

Tváře čínských dělníků nelze v Tel Avivu přehlédnout. Žijí sice v uzavřených montovaných ubikacích, ale když se očkovalo proti covidu, najednou bylo vidět, jak mnoho jich ve městě je. O čínském vlivu v Izraeli informoval zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek.

Telavivskou podzemní rychlodráhu buduje čínská firma NTA. Právě „dovoz“ vlastních dělníků jí umožňuje stavět levněji. „Musíme neustále řešit kulturní rozdíly, protože tu máme mnoho dodavatelů a projektových manažerů,“ řekl již v listopadu loňského roku zástupce ředitele dopravní společnosti Efi Kalifa.

Na staveništích jsou všechny nápisy kromě hebrejštiny, arabštiny a angličtiny také v čínském písmu.

Čínský kapitál ovládl před lety i největší potravinářskou firmu Tnuva. To u některých politiků vyvolalo nespokojenost. „Všechny izraelské firmy se prodávají do cizích rukou. Tohle není něco, co bych nazval dlouhodobě fungujícím kapitalismem,“ vyjádřil se k tomu před osmi lety předseda hospodářského výboru Knesetu Avišaj Braverman. 

Užší styky s Pekingem měly ale tehdy podporu vlády. Problém nastal ve chvíli, kdy čínská investiční expanze do Izraele zasáhla i strategickou infrastrukturu, uvedl zpravodaj. Navíc přišla také kritika Spojených států. 

To je případ haifského přístavu. Jeho rekonstrukci a provoz zčásti zajišťuje Čína. Zajíždějí sem přitom i americké vojenské lodě. „Číňané znají naši polohu. Vidí, co děláme. Mohli by provádět kybernetické útoky, shromažďovat zpravodajské informace,“ řekl Jacob Nagel z Nadace pro obranu demokracií.  

„S izraelskými přáteli upřímně mluvíme o našich sdílených národních bezpečnostních zájmech,“ uvádí se pak v prohlášení amerického ministerstva zahraničních věcí z října 2021. 

Americko-izraelská Nadace pro obranu demokracií vyzvala před týdnem židovský stát, aby utlumil své vazby na Peking. „Je nutné zajistit, aby se naše spolupráce s Čínou týkala jen oblastí, kde není možnost, že to poškodí Izrael anebo našeho nejlepšího spojence, USA,“ řekl Nagel.  

Čínské investice budí polemiky i v dalších státech regionu. Například v ománském přístavu Dakm, kde Peking zřídil výrobní komplex pro zboží a služby.  

Americko-čínské ekonomické soupeření se stalo geopolitickým soubojem. A kolbištěm jsou i donedávna jednoznačně prozápadní země, upozornil Borek.  

Izrael hraje pro Čínu strategickou roli

Spolupracovník projektu Sinopsis David Gardáš řekl, že ekonomický růst Číny umožňuje být čínským podnikům kdekoliv po světě. „Nicméně nelze přehlížet mocenské ambice Komunistické strany Číny, například v tom ohledu, že do roku 2049 se chtějí stát globální mocností. Tedy ke stoletému výročí založení Čínské lidové republiky.“ 

Izrael pak v tom hraje kvůli svému umístění strategickou roli coby pomyslná křižovatka mezi Asií, Afrikou a Evropou. „To jsou všechno kontinenty, na kterých má Čína své geopolitické zájmy.“

7 minut
Sinolog Gardáš o čínských investicích v Izraeli a na Blízkém východě
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 8 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...