Čínská CEFC se stáhla z cestovní kanceláře Canaria Travel

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu koupila od společností Unimex Group a EH Group. Vyplývá to z údajů zveřejněných v obchodním rejstříku, kde již čínská firma jako společník nefiguruje. Těmi jsou nyní TO-Servis a nově Unimex Group. O změně informoval deník E15.

„Unimex Group koupila zpět podíl v Canaria Travel,“ uvedl bez bližších podrobností spolumajitel Unimexu Jiří Šimáně. Unimex navíc získal v červenci nad Canaria Travel kontrolu, když se skupina jako jediná podílela na zvýšení základního kapitálu cestovní kanceláře. O něm rozhodla valná hromada na začátku července.

V současnosti tak Unimex Group ovládá přibližně 75 procent cestovní kanceláře a zbylou čtvrtinu kontroluje TO-Servis Lenky Vikové.

CEFC na zaslané otázky podle E15 nereagovala. Není tak jasný důvod prodeje podílu. Canaria Travel se specializuje na Kanárské ostrovy, v roce 2016 utržila 487 milionů korun.

Problémovou CEFC převzala čínská státní CITIC

Canaria Travel není jedinou investicí, které se CEFC na českém trhu nakonec vzdala. Čínští investoři loni v září odešli ze skupiny Médea Group a Empresa Media, když uplatnili své právo na vrácení podílu původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi. Podle E15 kvůli nedávným problémům čínské skupiny CEFC se zadlužením padly plány na investice do několika lukrativních pražských nemovitostí a také záměr koupit televizi Nova.

O problémech CEFC se letos začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Společnost byla také ochotna si krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až 36 procent ročně. CEFC se tak sice během několika málo let přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rozsáhlý konglomerát s aktivitami po celém světě, v současnosti však byla nucena prodávat svá aktiva, aby splatila rozsáhlé dluhy.

V Česku, které si CEFC vybrala za sídlo svých evropských aktivit, měla firma potíže kvůli dluhu 450 milionů eur u J&T Private Investments. V květnu kvůli tomu věřitel na čas převzal výkon akcionářských práv a vyměnil management. Dluh nakonec splatila čínská státní společnost CITIC Group, která CEFC Europe přebrala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
včera v 07:00

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025
Načítání...