Čína vyzvala k zastavení zadlužování, počítá ale s restrikcemi

Ta-lien - Čína je připravena přispět k rovnovážnému světovému hospodářskému růstu, západní státy však zároveň musejí zastavit nárůst dluhů svých ekonomik. Prohlásil to dnes čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém úvodním projevu při příležitosti zahájení letního davoského Světového ekonomického fóra, které se koná v čínském přístavním městě Ta-lien. Wen zároveň vyjádřil důvěru ve schopnost USA a EU si poradit se současnými hospodářskými problémy a nabídl čínskou pomoc.

Čína je připravena zvýšit podíl svých investic jak ve Spojených státech, tak i v Evropě. Naopak Čína podle Wena očekává EU uzná čínskou ekonomiku jako plnohodnotnou tržní ekonomiku. Peking podle něj doufá v průlom v evropském postoji k Číně na summitu EU a Číny, který se bude konat 25. října v Tchien-ťinu. Uznání Číny jako tržního hospodářství by znamenalo pro ekonomiku ochranu před antidumpingovými žalobami, připomíná agentura DPA.

Čína počítá s restrikcemi

Od Spojených států Wen Ťia-pao žádal větší otevření amerického trhu čínským investicím. Potom by totiž Čína již nemusela tolik investovat do amerických dluhopisů. Čínské investice by podle něj mohly přinést i nová pracovní místa. Aby mohl růst americký vývoz do Číny, musel by Washington zrušit omezení na vývoz high tech výrobků do Číny, prohlásil čínský premiér citovaný DPA.

Wen Ťia-pao zároveň oznámil, že Čína hodlá vést restriktivní měnovou politiku, která udrží nízkou míru inflace. Upozornil však zároveň, že bude udržovat stabilní cenovou hladinu a bude se snažit zabránit velkým výkyvům v ekonomickém růstu. Roční míra inflace v srpnu klesla na 6,2 procenta oproti červencovému tříletému maximu 6,5 procenta, připomněl Reuters.

Mezitím hodlá Peking pokračovat se strukturálními reformami a podpořit domácí spotřebu, která zajistí dlouhodobý hospodářský růst.

Globální hospodářská krize podle Wena nijak neohrozila stabilní čínskou ekonomiku. „V současné době se globální ekonomika pomalu zotavuje, ale nestabilita a nejistota stále roste,“ uvedl přitom. „Míra nezaměstnanosti největších ekonomik je stále vysoká, rozvojové ekonomiky čelí rostoucím inflačním vlivům. To vše ukazuje, že globální ekonomická obnova bude trvat ještě dlouho,“ dodal.

Takzvané letní davoské fórum, které se koná letos v Ta-lienu v severovýchodní čínské provincii Liao-ning, se za posledních pět let, kdy se v Asii koná, stalo jedním z nejdůležitějších hospodářských setkání v Asii. Organizátoři informovali o rekordní účasti 1700 ekonomů, expertů a politiků z více než 90 zemí.