Čína chce na obchodní válku s USA odpovědět „velkým polovodičovým skokem vpřed“

2 minuty
Události: Kondice čínské ekonomiky
Zdroj: ČT24

Administrativa Donalda Trumpa zesiluje po volbách tlak na Peking. Prezident exekutivním příkazem zakázal americké investice do těch čínských společností, které vlastní nebo kontroluje čínská armáda. Washington vede s Pekingem obchodní a technologickou válku, které přizpůsobuje ekonomickou strategii pro příštích patnáct let.

Jednoduchým ukazatelem kondice čínské ekonomiky jsou instantní nudle. Když se ekonomice daří, Číňané nemusí šetřit a prodej levných nudlí klesá. Teď jdou ale na odbyt dobře. Doba je nejistá a lidé mají obavy. Tím víc, že kvůli koronaviru mnozí o peníze přišli.

„Jako člověk z vesnice samozřejmě cítím finanční tlak. Nás živí, co vypěstujeme a prodáme. Rolníci mají důchody kolem 100 jüanů (v přepočtu 350 korun) měsíčně, to je nic,“ stěžuje si penzista Liou Kche-ťün, který si pouličním prodejem letos vydělá o třetinu méně než loni.

Koupěschopnost je důležitý ukazatel, protože na domácí spotřebu vláda spoléhá jako na motor ekonomiky. Už jím není export. V době cel a obchodních válek potřebuje Peking stabilní střední třídu ochotnou utrácet.

Zaklínadlem ekonomiky pro příští pětiletku je takzvaná duální cirkulace. „Smyslem je posílení vazeb mezi domácí výrobou, distribucí a spotřebou. To je první okruh duální cirkulace. Druhým je začlenění zahraničí. Nejen importu a exportu, ale hlavně investic,“ vysvětluje analytik z pekingského Centra pro Čínu a globalizaci Andy Mok.

Čipy z továrny na mražené ryby

Prioritou je technologická soběstačnost. Amerika odřízla Čínu od citlivých součástek a zasadila tím ránu významným společnostem, jako je Huawei. Pod příslibem vládních dotací se proto tisíce firem vrhají do výroby čipů. Mnohdy však bez zkušeností a z úplně jiných odvětví, jako jsou autodíly nebo mražené ryby.

Státní média tomu říkají „velký polovodičový skok vpřed“ po vzoru strategie Mao Ce-tunga z 50. let. Tehdy chtěla Čína překonat západní průmyslové státy výrobou oceli v pecích na dvorku. Velký skok vpřed ale vedl jen k hladomoru, kvůli němuž zemřely desítky milionů Číňanů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47AktualizovánoPrávě teď

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů

Nová rozsáhlá cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
11:30Aktualizovánopřed 2 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 6 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
včera v 16:57
Načítání...