Česko uhrabalo cestičku informačním technologiím

Praha - Česká republika proti loňsku zlepšila podmínky pro rozvoj informačních technologií. V celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti odvětví si polepšila o tři místa a v žebříčku 66 hodnocených zemí skončila 26. Podle studie analytická společnost Economist Intelligence Unit mají nejlepší podmínky pro rozvoj informačních technologií USA, Finsko, Švédsko a Kanada. Mezi zeměmi bývalého východního bloku si nejlépe vede Estonsko a Česko. Následují Maďarsko a Slovinsko, které ještě loni v tomto hodnocení Českou republiku předstihly.

Economist Intelligence Unit v tzv. indexu konkurenceschopnosti IT odvětví hodnotí například kulturu nakloněnou inovacím, technologickou infrastrukturu, právní rámec, vládní podporu nebo obchodní klima nakloněné zdravému konkurenčnímu boji. Státy, které splní většinu těchto podmínek, jsou také zeměmi s nejvýkonnějším IT odvětvím světa.

Česku se podle studie nejlépe daří vytvářet obchodní a právní prostředí, jen průměrného hodnocení naopak země dosáhla v oblastech rozvoje IT odvětví a infrastruktury. Co zlepšovat pak má ve výzkumu a vývoji a v oblasti lidského kapitálu.

Reportáž Jana Hlaváče (zdroj: ČT24)

Podle mluvčího BSA Jana Hlaváče je v současném ekonomickém klimatu podpora silného technologického sektoru důležitější než kdy jindy. „Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst,“ uvedl. Loňská analýza společnosti IDC předpokládá, že tuzemské odvětví IT v letech 2008 až 2011 vytvoří 89 tisíc pracovních míst a do ekonomiky díky výdajům za IT přiteče 100 miliard korun.