Česko a některé další země EU zastavily dovoz ropy z Íránu

Brusel - Česká republika, Belgie a Nizozemsko zastavily dovoz ropy z Íránu, uvádí Evropská komise. Ropu zatím odebírají Řecko, Španělsko a Itálie, ovšem také začaly její dovoz omezovat. Již během víkendu zastavil Írán vývoz ropy některým odběratelům ve Francii a Velké Británii. Tímto krokem reagoval na sankce, které na něj uvalily západní země za jeho kontroverzní jaderný program.

Podle vyjádření mluvčí komise Marlene Holznerové pro agenturu Reuters nyní není možné říci, jak je na tom dnes Francie s nákupem íránské ropy. Nicméně tamní energetický kolos Total uvedl, že ropu z Íránu přestal dovážet. Podle Holznerové přestaly Velká Británie, Rakousko a Portugalsko íránskou ropu nakupovat už dříve.

Jak ale uvádí server IHNED.cz, v případě Česka nešlo o reakci na situaci z posledních dnů. Kontrakty na dodávky ropy z Íránu vypršely již na konci minulého roku. „Naši dodavatelé reagovali nejen na hrozby ohledně uzavření Hormuzského průlivu a pro tento rok s íránskou ropou nepočítají,“ prohlásil pro IHNED.cz Jaroslav Pantůček z přepravce ropy Mero.

Na ceny benzinu nebudou mít zastavené íránské kohoutky zřejmě vliv

Dnešní zastavení odběru ropy z Íránu se nejspíše tuzemských cen pohonných hmot nedotkne, jak soudí analytik společnosti Broker Consulting Jan Šimek: „S cenou ropy zahýbalo samotné embargo a napětí na Blízkém východě. To, že se ČR připojila, je naprosto marginální jak z hlediska ceny ropy, tak z hlediska finální ceny pohonných hmot. I kdyby se ČR nepřipojila, ceny pohonných hmot by byly stejně vysoké.“

Česko dovezlo za první tři čtvrtletí roku 2011 z Íránu 169 tisíc tun ropy, což bylo mírně víc než předloni, jak informují údaje Českého statistického úřadu. „Naposledy se dovoz ropy z Íránu uskutečnil v červenci 2011 ve výši 22 tisíc tun,“ přiblížila mluvčí ČSÚ Bohumila Beranová. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu činil podíl íránské ropy na celkovém dovozu „černého zlata“ do České republiky za devět měsíců loňského roku 3,3 procenta. Více než polovina ropy proudí do Česka z Ruska.

Ukazatel stavu palivové nádrže
Zdroj: Jason Merritt/ISIFA/Getty Images

Do Česka proudí přes 57 procent ropy z Ruska, konkrétně přes ropovod Družba. Surovina z ostatních zemí, tedy z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Íránu, se do ČR dostává přes italský přístav Terst. Z tankerů se tam ropa dostává do ropovodu TAL, odtud teče do Bavorska. Tam se dostává do navazujícího ropovodu IKL, který vede do ČR.

Ropu z Íránu v Evropě odebírá ve velké míře Itálie, Řecko a Španělsko

Až dosud patřily k největším evropským odběratelům íránské ropy Itálie, Řecko a Španělsko. Írán do zemí Evropské unie vyvážel zhruba pětinu celkového objemu ropy, jejíž prodej se významně podílí na příjmech íránské vlády. Přitom tamní činitelé v minulých dnech tvrdili, že když EU přestane ropu z Íránu dovážet, Írán to nijak nepoškodí.

Největší množství íránské ropy odebírá z celosvětového pohledu Čína. Ještě předloni tam směřovala asi pětina íránského vývozu této suroviny. Japonsko v tom stejném roce nakoupilo zhruba sedmnáct procent a Indie asi šestnáct procent íránského exportu. Itálie se na celkovém množství podílela zhruba desetinou.

Íránský jaderný program
Zdroj: ČT24/ISIFA

Mezinárodní agentura pro energii: Nedostaek íránské ropy není tak zásadní

Země Evropské unie se podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) s náhlým zastavením dovozu íránské ropy dokážou vyrovnat bez větších problémů. Evropští odběratelé se totiž už začali připravovat na embargo EU na dovoz íránské ropy, které má platit od července. IEA je hlavním energetickým poradcem západních zemí včetně Česka.

„Pokud Írán okamžitě zastaví export, nemyslíme si, že by to mělo na trh příliš významný dopad,“ prohlásil pro agenturu Reuters ředitel odboru IEA pro energetické trhy a energetickou bezpečnost Didier Houssin. Mimo to, že odběratelé se už na novou situaci začali adaptovat, omezí dopad íránského kroku blízký konec zimní sezony. Ve druhém čtvrtletí navíc obvykle evropské rafinerie omezují provoz kvůli údržbě.

Ovšem kdyby vystala potřeba, IEA je připravena použít strategických ropných rezerv v členských zemích. „Situaci pečlivě sledujeme, jako obvykle. V případě potřeby jsme připraveni reagovat,“ dodal Houssin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 3 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 14 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...