České loděnice podepsaly první větší smlouvu po vzkříšení

Děčín - České loděnice se v září pustí do stavby prvních dvou nových lodí po delší odmlce. Jak informoval předseda představenstva firmy Petr Duda, plavidla s devadesátimetrovým trupem si objednal nizozemský zákazník, který s nimi chce vozit kontejnery nebo sypké materiály. Pro děčínské loděnice jde o první velkou zakázku od loňského léta, kdy ukončily výrobu a před krachem je zachránila až fúze s nizozemským koncernem VeKa.

Podle Dudy by zákazník měl za každou z lodí zaplatit zhruba tři miliony eur (asi 73 milionů korun). Přebírat je pak bude hotové zhruba ze 60 procent. „Má se jednat o obchodní lodě o délce 90 metrů a šířce 14,5 metru,“ říká manažer společnosti České loděnice Ivan Troutnar. Plavidla budou navíc přes deset metrů vysoká a loďaři přiznávají, že právě to jim dělá velké problémy. Splavnost Labe je totiž minimální a předat loď zákazníkovi nebude jednoduché. Firma to ale bere jako výzvu.

Jedná se přitom o pokrok proti dřívějšku, jelikož před svým dočasným koncem loděnice vyráběly jen holé trupy s minimální marží. „Chceme na nich vyzkoušet, co už jsme schopní dělat, než se začneme pouštět do větších zakázek,“ dodal předseda představenstva loděnic Duda.

6 minut
Ekonomika ČT24 o loděnicích
Zdroj: ČT24

České loděnice se dlouhodobě potýkaly s existenčními problémy. Společnost loni v létě propustila prakticky všech 180 zaměstnanců. Na začátku roku se ovšem situace obrátila a loděnice vytvořily společný podnik s nizozemskou VeKou, která do něj mimo know-how vložila své doky v Mělníce i jednu loď, která je v nich rozestavěná. Nová firma disponuje celkem čtyřmi doky a sídlí v Děčíně.

K oživění loděnic dojde nejdříve v Děčíně

Petr Duda, předseda představenstva České loděnice

„Bude to mít jednak dopad na zaměstnanost - protože musíme vyrábět z lidma, ale bude to mít i vliv na subdodavatele materiálu - takže vliv na region, potažmo na ČR, to určitě bude mít.“

Oživování loděnic by se právě v Děčíně mělo projevit nejdříve. Firma už na jaře začala s opravami menších lodí, teď tam začne znovu nabírat zaměstnance, kteří se na stavbě prvních lodí budou podílet. Loděnice mají i s Mělníkem zatím jen asi 35 pracovníků. Přitom dřívější odhady hovořily o postupném růstu až ke dvěma stovkám. „Kolik lidí přijmeme, to zatím nedokážeme říct, bude záviset na úspěchu první zakázky,“ vysvětlil Duda.

Podle něj jsou totiž rozjednané i další kontrakty, které by mohly zahrnovat jeden až dva stodesetimetrové tankery i stometrovou výletní loď na plavby po Rýně. První takovou loď si má objednat švýcarský klient. „Bude to loď, která bude jezdit mezi jednotlivými městy a bude to vlastně výletní loď s kuchyní, kde se bude dát snídat i večeřet. Bude tam i taneční sál pro zábavy,“ doplnil Troutnar.

České loděnice v Děčíně
Zdroj: ČT24/ceskelodenice.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
30. 3. 2025
Načítání...