Cena zlata láme rekordy, vystoupila nad 1040 dolarů

Londýn – Cena zlata dnes pokračuje v růstu a vyšplhala se na nový rekord vysoko nad hranici 1040 dolarů za trojskou unci. K růstu ceny mimo jiné přispívá další oslabení dolaru. Část analytiků navíc předpokládá, že cena zlata bude ve zvyšování ještě pokračovat. V roce 2011 se může žlutý kov vyšplhat až nad 1500 dolarů. Vedle zlata se zvyšují i ceny dalších drahých kovů, jako je stříbro, platina a palladium.

Do roku 2011 bude zlato podporovat slabý dolar. Jeho cena může dosáhnout hranice 1150 dolarů za unci. V roce 2011 by ale cena žlutého kovu podle komoditního analytika Merrill Lunch Franciska Blancha mohla vyskočit až nad 1500 dolarů.

Zájem o zlato ovlivňuje i měnová politika Americké centrální banky, která domácí problémy s inflací řeší na úkor dolaru. Sílí i nedůvěra zahraničních investorů v americkou měnu. „V příštích třech až šesti měsících se dočkáme dalších rekordů. Myslím, že všichni jsou připraveni na další pokles dolaru a na růst ostatních měn, včetně zlata,“ dodal analytik finančního ústavu JP Morgan Michael Jansen.

Ke zvýšené poptávce po zlatě přispívá i zájem z Číny. Už v dubnu letošního roku oznámila, že od roku 2003 zvýšila své zásoby zlata o 454 tun na 1054 tun, a stala se tak pátým největším majitelem zlatých rezerv. Je přitom pravděpodobné, že její zásoby zlata stále porostou. Poté, co země nedávno zrušila zákon, který vlastnictví zlata a stříbra velmi tvrdě reguloval, se navíc vysoký zájem o zlato začíná projevovat i u čínských domácností.