Cena americké ropy WTI rekordně propadla. Prodejce květnového kontraktu musí kupci ještě zaplatit

Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu v pondělí klesl o 306 procent a uzavřel na minus 37,63 dolaru za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit. To se stalo poprvé v historii, uvedla americká byznysová televize CNBC. Na situaci reagovaly ztrátami i americké akcie.

Obchodníci květnový kontrakt prodávali za každou cenu, aby jim ropa nezůstala. Kvůli krizi v důsledku šíření koronaviru a výrazně nižší poptávce teď nemá o ropu téměř nikdo zájem, což platí také o amerických rafineriích. Po přetlaku nabídky se tedy trh zhroutil. Ve Spojených státech rovněž citelně ubývá kapacit k uskladnění ropy v zásobnících, což je významný důvod, proč nikdo z obchodníků teď ropu nechce vlastnit.

Termínový kontrakt na WTI s dodáním v květnu vyprší v úterý 21. dubna.

Nastupující červnový kontrakt, který má mnohem vyšší vypovídací hodnotu, klesl o 18 procent na 20,43 dolaru za barel.

Americké akcie zakončily pondělí ve ztrátě, ovlivněny také dramatickou situací na ropném trhu. Index Dow Jones klesl o 2,44 procenta, S&P pak o 1,79 % a Nasdaq o 1,03 procenta. 

Velká dohoda nebyla dostatečně velká

 Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento měsíc dohodli na výrazném snížení těžby, aby kompenzovali pokles poptávky a podpořili cenu ropy. Podle některých analytiků však dohoda skupiny označované jako OPEC+ není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou.

„Netrvalo dlouho, aby trh poznal, že dohoda OPEC+ ve své současné podobě nebude stačit k obnovení rovnováhy na trhu,“ uvedl podle serveru BBC analytik Stephen Innes ze společnosti Axicorp.

Skupina OPEC+ se dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. „Stále panují určité obavy, že snížení o deset milionů barelů denně nedokáže vykompenzovat destrukci poptávky,“ podotýká analytik společnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Kvůli klesající aktivitě rafinerií se nyní zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních v USA, zejména v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě. „Ještě nebylo dosaženo plné kapacity, ale panují obavy, že se tak stane,“ upozornil McCarthy. To je i jeden z hlavních důvodů, proč tak výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, zatímco kontrakt s pozdějším dodáním je výrazně dražší.

Současné podmínky tak podle analytiků donutí mnoho amerických těžařů snížit produkci. „Ropa s dodáním v červnu se obchoduje s více než 60procentní prémií oproti kontraktu květnovému. Tato situace signalizuje, že skladovací kapacita se za současné produkce naplní během několika týdnů. Vzhledem k tomu, že američtí producenti nebudou mít ropu kde skladovat, přistoupí k výraznému omezení těžby. Nabídka černého zlata se tak v horizontu jednoho měsíce významně sníží a surovina zdraží,“ konstatuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy levná ropa a nezájem o paliva nejsou postrachem jen v Texasu. „S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá tuzemským čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje –⁠ například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv, “ říká.

Ve výsledku jsou tak podle něho zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. „Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic v Česku,“ dodal.