Bývalý šéf Volkswagenu čelí v USA obvinění. Bylo to zločinné spolčení, říkají o emisním skandálu úřady

Bývalý generální ředitel automobilky Volkswagen Martin Winterkorn byl ve Spojených státech obviněn v souvislosti s emisním skandálem. Podle tiskových agentur to vyplývá z dokumentů, které zpřístupnil soud v Detroitu. Obvinění čelí i pětice někdejších manažerů.

Americká prokuratura obvinila Winterkorna ze zločinného spolčení, které mělo za cíl utajit před úřady podvod s měřením emisí. 

Obvinění bývalého ředitele Winterkorna bylo podáno už v březnu, soud jej ale podle agentury Reuters zpřístupnil až nyní. Mezi obviněnými je i pět bývalých manažerů. Mluvčí detroitské prokuratury uvedla, že Winterkorn není ve vazbě. Podrobnosti o místě jeho pobytu známy nejsou.

Skandál propukl v září 2015, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) firmu obvinila, že do aut s naftovým motorem instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě takovým softwarem opatřil asi 11 milionů naftových aut, mimo jiné i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Winterkorn odstoupil z funkce krátce poté, co informace kolem manipulace s měřením emisí vypluly na povrch.