BP platí za ropnou skvrnu, hlásí rekordní ztrátu

Londýn – Havárie ropné plošiny Deepwater Horizont, která přerostla v rozsáhlou ekologickou katastrofu, přišla společnost BP draho. Nadnárodní těžební koncern se propadl do rekordní ztráty přes 23 miliard dolarů. Ropná skvrna v Mexickém zálivu bude stát místo dosavadního šéfa BP Tonyho Haywarda, který firmu opustí k 1. říjnu. Vystřídá ho jeho kolega Robert Dudley z americké divize firmy.

Hrubá ztráta se po zohlednění jednorázových položek ve čtvrtletí vyšplhala na 23,3 miliardy dolarů, zatímco před rokem podnik vytvořil hrubý zisk 5,2 miliardy dolarů. BP také uvedla, že převede 32,2 miliardy dolarů do rezerv na krytí škod a výplatu nároků po havárii, což je víc, než se čekalo.

Čistá ztráta činila 17,2 miliardy dolarů, zatímco před rokem měla firma čistý zisk 4,4 miliardy dolarů. V následujícím roce a půl má BP v plánu prodat majetek až za 30 miliard dolarů, aby měla předpokládané nároky z čeho hradit.

Howard Wheeldon, analytik BGC Partners:

„Jsou to nejhorší výsledky, jaké kdy jakákoliv britská firma oznámila. A není divu. Když uteče 32 miliard z účtu v jednom čtvrtletí, je to opravdu znát.“

Ropná plošina Deepwater Horizon explodovala 20. dubna a dva dny poté se potopila. Ropa, která začala unikat z poškozeného vrtu Macondo, znamená největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Firma už v souvislosti s likvidací škod vynaložila kolem čtyř miliard dolarů, zatím ale není jasné, jaký bude celkový účet. Hovoří se až o částce 60 miliard dolarů.

Tony Hayward je od chvíle exploze na plošině, při níž zahynulo 11 dělníků, pod neustálou kritikou. Vyčítá se mu nejen pomalý postup likvidace havárie, ale i jeho výroky. Američany asi nejvíc rozčílil, když během bojů s obrovským únikem prohlásil, že chce zpět starý život. „Nikdo nechce víc než já, aby tato věc byla za námi. Chci zpátky svůj život,“ prohlásil na počátku června.

Nepopulární teď ale není jen Hayward, ale celá BP. Aktivisté Greenpeace dnes v Londýně vyřadili z provozu údajně až padesátku čerpacích stanic BP. Cílem organizace bylo přinutit Dudleyho, aby změnil dosavadní linii. Haywardovo vedení bylo totiž podle ní posedlé vysoce rizikovou a k životnímu prostředí bezohlednou těžbou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České restaurace získaly deset michelinských hvězd

Deset michelinských hvězd si letos vysloužily tuzemské restaurace. Oceněné podniky lidé letos najdou ve více krajích. Společnost udílela také individuální ceny – za nejlepší servis, nejlepšímu someliérovi a mladému kuchaři. Restauratéři se shodují, že světové známé ocenění přitáhne domácí i zahraniční turisty a slouží jako motivace nejen pro kuchaře, ale také třeba farmáře. Zároveň může pomoci nalákat do oboru mladé lidi. Česko prostřednictvím státní agentury CzechTourism zaplatilo za tříletou smlouvu se společností Michelin přes třicet milionů korun.
před 2 hhodinami

Třináctý plat či bonus udělí přes čtyřicet procent firem

Takzvaný třináctý plat nebo mimořádnou odměnu v podobné výši už vyplatilo nebo do konce roku vyplatí svým zaměstnancům 42 procent firem, vyplývá z průzkumu Hospodářské komory. Více než čtvrtina společností si to nemůže dovolit. Třetina firem mzdy už zvýšila a proto zaměstnancům dále finančně přilepšit neplánuje. Nejvíce před Vánoci odměňují velké a střední podniky. Některé firmy plánují spolu s třináctým platem i další finanční bonusy, některé zase místo peněz nabídnou jiné benefity.
před 3 hhodinami

Růst ekonomiky přinese do státní kasy jen asi deset miliard, odhaduje expert

Nová vláda chce přepracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, v němž podle ní chybí až 96 miliard korun. Ekonomové v pořadu Otázky Václava Moravce upozornili, že případné nepokryté jednotky či nižší desítky miliard nejsou v celkovém objemu výdajů zásadním problémem. Větší rizika vidí v přesunech peněz mezi kapitolami a v omezeném přínosu hospodářského růstu pro státní kasu. Podle končícího náměstka ministra financí Tomáše Holuba je rozpočet již tak napjatý a prostor pro manévrování je velmi omezený. Debatoval s předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy Michalem Skořepou.
před 16 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů chce zpřísnit vymáhání výživného

Systém vymáhání výživného nebude po změně trestního zákoníku k 1. lednu 2026 podle zákonodárkyň vznikající vládní koalice ANO, SPD a Motoristů funkční. Podle senátorky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) proto připraví novelu předpisu, který byl přijat letos v létě. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce vyzvala nastupující koalici, aby se změnou počkala alespoň na analýzu dopadů nových paragrafů. Délka legislativního schvalování návrhu umožní podle Mračkové Vildumetzové dostatečnou diskusi nad změnou i analýzu prvních dopadů.
před 16 hhodinami

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 23 hhodinami

Fiala připravil nové vládě zprávu o stavu Česka

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) zveřejnil zprávu o stavu země, v pondělí při výměně vlády ji předá svému nástupci Andreji Babišovi (ANO). Materiál s fakty a daty připravil, aby Česko mohlo pokračovat bez chaosu, řekl ve videu na síti X natočeném ve vyklizených prostorách vlády. Česko je ve velmi dobré kondici, dodal.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
13. 12. 2025

Města plánují na příští rok deficitní rozpočty, realita může být jiná

Města po celém Česku schvalují návrhy rozpočtů pro příští rok. I tentokrát mají ta největší v plánu hospodařit většinou se schodky. U Prahy a všech sedmadvaceti statutárních měst je schválený nebo navržený deficit dohromady přes 21 miliard korun. Realita se proti schválenému rozpočtu u měst často dost liší. Radnice tak třeba peníze neutratí a končí v plusu nebo na nule. Za přebytky na účtech je opakovaně kritizuje ministerstvo financí.
13. 12. 2025
Načítání...