Biopaliva to v unii nebudou mít jednoduché

Brusel – Biopaliva z tropických pralesů, mokřadů a rašelinišť nedostanou od Evropské unie zelenou. Brusel jim totiž nejspíš nevydá nutný certifikát. Týká se to i přeměny lesa na plantáže, kde se pěstuje palma olejná, z níž se získává jedno z nejpoužívanějších biopaliv, tedy palmový olej. Pro ostatní bude certifikát platit 5 let, pak se musí obnovit. Biopaliva totiž nejspíš škodí životnímu prostředí mnohem více než paliva klasická. Vyplývá to z dlouho očekávaných pravidel pro využívání biopaliv v EU, které dnes zveřejnila Evropská komise.

Unie na získávání 10 procent z obnovitelných zdrojů trvá

Unie si do roku 2020 stanovila cíl, že deset procent pohonných hmot bude získáváno z obnovitelných zdrojů. To se prý nemění, ale pravidla pro využívání biopaliv jsou výrazně přísnější než v minulosti. Brusel se tak rozhodl na základě řady vědeckých zpráv o škodlivosti biopaliv. Ukazuje se totiž, že jsou škodlivější než paliva klasická. Používání biopaliv podle výzkumů k žádnému podstatnému omezení emisí skleníkových plynů v čele s oxidem uhličitým nevede, a naopak je svými nepřímými důsledky ještě zvyšuje. Získávání nové zemědělské půdy pro pěstování plodin na biopaliva navíc často jde na úkor lesů a mokřin, což ruší veškeré přínosy používání biopaliv v automobilech.

Nedávná analýza Evropské komise zjišťuje, že se kvůli bionaftě z evropské řepky nepřímo do ovzduší uvolňuje 150 kilogramů CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100 kilogramů. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu. Právě proto bude unie biopalivům udělovat certifikáty, které mají platit pět let a mají zabránit přílivu takzvaných neudržitelných biopaliv na trh.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger:

„Náš režim certifikace je nejpřísnější na světě a díky němu budou naše biopaliva splňovat nejvyšší normy v oblasti životního prostředí.“

Ředitel Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd Michal Václav Marek by však význam nových opatření nepřeceňoval. Podíl biopaliv z tropických pralesů podle něj v Evropě tvoří jenom minimum. Přesto však připustil, že je Evropa v prosazování ekologických náhražek paliv hybnou silou světa.

Zemědělský analytik Petr Havel:

„Jednak je to administrativní překážka, a jednak je to také signál, že k těm dovozům z rozvojových zemí, zejména z jižné Ameriky do Evropy dochází.“

„Ta dnešní zpráva je jen součástí nějaké průběžné diskuse. Osobně si myslím, že povinný desetiprocentní podíl v roce 2020 pro členské země Evropské unie nebude a bude to spíš dáno dobrovolným rozhodnutím jednotlivých států.“

Novinky se paradoxně nelíbí ekologům

Na komisní návrhy se už snáší kritika především z řad ekologických aktivistů. Podle nich totiž obsahují celou řadu výrazných nedostatků. Neziskovým organizacím se například nelíbí, že pravidla nijak nenavazují na ceny potravin. Obavy vyvolává i samotný certifikát. Dovozci biopaliv si totiž budou muset nechat svůj produkt ohodnotit u soukromé firmy a není vyloučeno, že se časem na trhu objeví auditoři, kteří za odpovídající úplatu pustí na unijní trh i biopaliva, jež tam nepatří.

Největší kritiku však vyvolává úplná absence výpočtů objemu emisí, které při pěstování biopaliv vznikají. Právě ty Evropská komise od zprávy odstřihla a nadále je tají, přestože unikly do médií. Oettinger nicméně slibuje, že do konce letošního roku tyto výpočty zveřejní.

Klaus nechtěl prosazovat biopaliva v Česku

V Česku se o biopaliva bojovalo nedávno. Zvýšení jejich podílu vetoval prezident Klaus, odcházející sněmovna ho ale přehlasovala. Do benzinu se tak od června přimíchává 4,1 procenta bioložek, do nafty pak rovných 6 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EET 2.0 se spustí příští rok. Pro nejmenší podnikatele nebude povinná

Stát zavede nový systém evidence tržeb EET 2.0 od ledna příštího roku, nejprve v pilotním režimu, oznámila ve středu ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Součástí návrhu bude výjimka EET OFF, určená pro nejmenší podnikatele. Zavedení EET 2.0 si Schillerová vytkla jako jeden ze svých cílů v boji se šedou ekonomikou a s daňovými úniky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zájem o sdílení elektřiny roste

Do sdílení elektřiny se v Česku zapojilo už přes 36 tisíc účastníků. Přidat by se k nim mohl například i Martin Požárek, který si před třemi roky nechal nainstalovat fotovoltaiku kvůli rostoucí ceně elektřiny. V létě mu ale elektřina přebývá, a tak zvažuje její sdílení. Zájem o takovou možnost je stále větší. Pro zapojení je nutná registrace u Elektroenergetického datového centra. Dodavatel energie pak dokáže pomocí algoritmu spárovat zájemce, i když se neznají. Služba stojí 420 korun za nasdílenou megawatthodinu.
před 23 hhodinami

Maďarsko a Slovensko prosí Chorvatsko o ruskou ropu. Pomoc nabízí Česko

Budapešť požádala Chorvatsko, aby umožnilo přepravu ruské ropy přes ropovod Adria do Maďarska a na Slovensko. Klíčová trasa pro dodávky suroviny přes Ukrajinu totiž zůstává zablokovaná. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó chorvatské vládě žádost zaslal společně se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Chorvatská strana je připravena ve věci vyhovět. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) nabídl Slovensku možnost dodávek ropy prostřednictvím ropovodu Družba.
17. 2. 2026Aktualizováno17. 2. 2026

Lajkuj v pokoji. Meta si patentovala AI, která na sítích zastoupí zesnulého

Společnost Meta získala patent na jazykový model, jenž by v nepřítomnosti uživatele pokračoval v jeho aktivitě na sociálních sítích, napsal server Business Insider. Nástroj vycvičený na datech konkrétního účtu by vytvořil „digitální klon“, který by dle firmy byl vhodný k zastoupení dotyčného třeba v případě dovolené – nebo smrti. Meta tvrdí, že eticky sporného robota nemá v plánu dál rozvíjet.
17. 2. 2026

Analýza srovnává hodnotu majetku domácností napříč Evropou. Jak si stojí Česko?

Čistá hodnota majetku mediánové tuzemské domácnosti dosahuje sto tisíc eur (zhruba 2,4 milionu korun) a je tak podobná jako v Nizozemsku nebo v Německu, vyplývá z analýzy majetku domácností, kterou zveřejnil think-tank Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Ekonomickém ústavu Akademie věd ČR. Studie nicméně upozorňuje, že na rozdíl od západních zemí v Česku tvoří dominantní díl hodnoty majetku nemovitost, v níž domácnost bydlí.
17. 2. 2026

Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Havlíček. Stavba by měla začít v roce 2029

Přípravy projektu stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, které má vybudovat korejská společnost KHNP, pokračují podle časového harmonogramu. V příštím roce by tak projekt měl získat platné stavební povolení, samotná stavba by pak měla začít v roce 2029. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). První blok by měl být zprovozněn v roce 2036.
16. 2. 2026Aktualizováno16. 2. 2026

Vláda schválila hospodářskou strategii i zvláštní pobyt pro ukrajinské uprchlíky

Vláda na pondělním zasedání schválila hospodářskou strategii i nařízení umožňující uprchlíkům z Ukrajiny i v letošním roce žádat o udělení zvláštního dlouhodobého pobytu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání rovněž oznámil, že novým kandidátem na post ministra životního prostředí je Igor Červený (Motoristé). Kabinet také jmenoval zmocněnce pro transformaci sítě pražských nemocnic a výstavbu nové. Podle resortu zdravotnictví jím bude Pavel Scholz.
16. 2. 2026Aktualizováno16. 2. 2026

Banky poskytly v lednu hypotéky za 35,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 35,5 miliardy korun, což je o 4,4 procenta méně než před měsícem, ale o 57 procent více ve srovnání s loňským lednem. Nové úvěry bez refinancování klesly meziměsíčně o pět procent na 27,2 miliardy korun. Úrokové sazby nepatrně klesly na 4,48 procenta z prosincových 4,49 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 2. 2026
Načítání...