Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o desítky haléřů. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. Nafta zlevnila oproti minulé středě o 64 haléřů na 27,96 koruny za litr. Naposledy byl diesel levnější v říjnu 2016, vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.
Benzín a nafta dál zlevňují, průměrná cena klesla pod 28 korun
Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Už v minulém týdnu se snížily o více než korunu.
Za naftu i benzin platí nejvíc motoristé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 28,99 koruny a stejné množství nafty na 28,86 Kč. Druhé nejvyšší ceny v republice vykazuje Středočeský kraj s průměrem 28,55 koruny za benzin a 28,59 koruny za naftu.
Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena naturalu tam je 27,08 koruny a nafty 27,28 koruny. Druhým nejlevnějším regionem je Jihočeský kraj s průměrem 27,26 koruny u benzinu a 27,39 koruny v případě dieselu.
Průměrné ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Už v minulém týdnu se snížily o více než korunu. „Tempo zlevňování pohonných hmot nezvolní ani v příštím týdnu, kdy by ceny mohly klesnout v průměru o dalších 80 až 90 haléřů na litr. Tomuto vývoji nahrává cenový kolaps severomořské ropy Brent, která v březnu ztratila rekordních 55 procent a sesunula se až pod hranici 25 dolarů za barel,“ řekl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Propad cen ropy podle něj pokračuje jako bezprostřední reakce na pandemii koronaviru a striktní karanténní opatření, která mají devastující dopad na ropnou poptávku. „Ta je dle hrubých odhadů aktuálně nižší až o 25 milionů barelů denně, což odpovídá celé čtvrtině globální spotřeby ropy,“ uvedl analytik.
Rusinko míní, že prostor pro zlevňování na českých čerpacích stanicích zůstane významný po většinu dubna. „Nadále by přitom mělo platit, že cena benzinu bude klesat svižněji než cena nafty. Atypická situace pro toto roční období reflektuje bezprecedentní propad poptávky po palivech, který je relativně mírnější v případě nafty než benzinu,“ sdělil. „Spotřeba benzinu je totiž silně navázána na osobní dopravu, která je tvrdě zasažena karanténními opatřeními, zatímco nafta nachází využití také v průmyslu, kde poptávka takto závratně prozatím neklesá,“ dodal.
Podobný trend z podobných důvodů očekává také hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „V příštím týdnu budou pohonné hmoty dále znatelně zlevňovat. V letošním roce se cena ropy na světovém trhu propadla zhruba o 60 procent a čerpací stanice v Českuk tento pokles ještě plně nezohlednily. Korunová cena barelu ropy Brent v pondělí klesla nejníže za skoro 21 let. Naposledy byla levnější v červnu 1999,“ uvedl.
Spotřeba pohonných hmot podle něj poklesla v souhrnu o zhruba třetinu proti běžné situaci. „Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic,“ dodal.