Banky válčily o klienty, hypotéky opět zlevnily

Praha - Hypotéky v Česku jsou zase levnější. Průměrná sazba v prosinci klesla na nové historické minimum 3,17 procenta. Před koncem roku přitvrdily banky v boji o klienty - některé zrušily poplatky za vedení účtu, jiné sazby stlačily i pod tři procenta. Celkem nyní Češi v hypotečních ústavech a bankách dluží víc než 13 miliard korun.

Vlastní bydlení je ještě levnější než před měsícem. „Většina bank se snažila na poslední chvíli akčními nabídkami dohnat obchodní cíle a vylepšit své úvěrové portfolio,“ prohlásil Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra. 

Češi na nabídky bank stále slyší. Jen v prosinci sjednali bankéři dalších víc než 7 600 nových hypoték, i když se v řadě případů jedná spíš o smlouvy staronové. „Můžou se tam významně podílet i refinancované hypotéky. Odhadujeme, že přibližně polovina současných úvěrů jsou úvěry, které refinancují současné úvěry,“ podotkl Rajdl. 

Ilustrační foto
Zdroj: Petr Študent/ISIFA

Průměrná úroková sazba je nejníž za desetiletou historii sledování indexu. Levné hypotéky teď k bankovním přepážkám lákají i ty Čechy, kteří by si na ně ještě nedávno vůbec nesáhli. „Výše úrokových sazeb není dobrý důvod pro to brát si hypotéku. Měla by to být nějaká životní situace - pokud mám partnera, se kterým chci strávit celý život, pokud vím lokalitu, ve které chci žít,“ konstatoval finanční konzultant Broker Consulting Jan Šimek. 

Analytici ale upozorňují, že levné hypotéky můžou být i rizikovým zbožím. „Sledujeme ten trend, že mnoho lidí zvažuje, že zvolí variantu vlastního bydlení a že to budou financovat formou hypotečního úvěru,“ řekl Michal Pitucha z M&M Reality. „Musejí počítat i s tím, že se jim může stát, že budou po nějakou dobu nezaměstnaní, takže si ty hypotéky nesmí brát nadoraz svých příjmů,“ upozornil Rajdl. 

7 minut
Hypotéky jsou zase levnější
Zdroj: ČT24

Příjemné překvapení ale čeká na ty, kteří už hypotéku mají a letos jim končí fixace. „Pokud se budeme bavit o těch hypotékách z roku 2008, tak dneska můžou získat hypotéku o 2,2 procenta levněji, to znamená, že měsíčně můžou ušetřit 700 korun na milionu dluhu,“ poznamenal Šimek. Průměrně si teď Češi přitom půjčují milion sedm set tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
před 8 hhodinami

Evropská komise vyšetřuje Google kvůli využívání obsahu pro účely AI

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat americkou společnost Google. Firmu podezírá, že při používání online obsahu pro účely umělé inteligence (AI) porušuje pravidla hospodářské soutěže. Případná pokuta může dosáhnout až deseti procent celosvětových ročních příjmů firmy. Google se k vyšetřování bezprostředně nevyjádřil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today. Pegasus na síti X bez dalších podrobností oznámil, že podepsal dohodu o převzetí Smartwings a jejího akcionáře ČSA. Oficiálně cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Polská média uvádějí, že obchod na poslední chvíli zmařil naději tamních aerolinií LOT.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025

Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst, stavebnictví zpomalilo

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 1,1 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 0,8 procenta. Stavebnictví v říjnu naopak zpomalilo meziroční růst na 7,1 procenta. Zahraniční obchod Česka byl meziročně o patnáct miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
7. 12. 2025

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
7. 12. 2025

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
7. 12. 2025
Načítání...