Automobilka GM přišla o továrnu ve Venezuele. I s auty ji zabavily úřady

Venezuelské úřady převzaly kontrolu nad továrnou americké automobilky General Motors a zabavily její další majetek v zemi. Firma ve středu večer oznámila, že považuje tyto kroky za nelegální a hodlá se proti nim bránit. K zabavení majetku největšího amerického výrobce automobilů dochází v době prohlubující se politické a ekonomické krize ve Venezuele.

Továrnu GMV (General Motors Venezolana) v úterý nečekaně převzaly úřady a zabránily jí v normálním provozu, uvedla automobilka podle agentury Reuters. „Kromě toho byl firmě zabaven další majetek, včetně automobilů,“ dodala. Podle firmy tento krok způsobí nevratnou újmu jí, jejím 2678 zaměstnancům, dealerům i dodavatelům.

Venezuelské ministerstvo informací se zatím k záležitosti nevyjádřilo. Automobilový průmysl ve Venezuele zažívá v posledních letech hluboký propad, kvůli devizové regulaci mu chybějí suroviny a materiál a mnoho továren takřka nevyrábí. V roce 2015 americký Ford odepsal své investice v zemi v hodnotě 800 milionů dolarů (20 miliard korun).

Vleklá hospodářská krize a socialistické řízení venezuelské ekonomiky včetně případů znárodňování poškodilo řadu amerických a dalších zahraničních firem v zemi. Řada z nich své venezuelské aktivity přestala zahrnovat do svých standardních účetních bilancí.

Opozice ve Venezuele protestuje. Žádá odchod Madura

Venezuelou v poslední době hýbou protesty. Ve středu se protivládního pochodu v hlavním městě Caracasu zúčastnily desetitisíce lidí.

Mohutnou akci „La mamá de todas las marchas“ (v překladu matku všech pochodů) svolala opozice do Caracasu i všech hlavních měst 23 států federace jako připomínku výročí revoluce z roku 1810, která zemi přinesla nezávislost.

Střety s policií během protestů si od začátku dubna vyžádaly už sedm mrtvých, desítky zraněných a stovky zatčených.

Opoziční koalice, která vystupuje pod názvem Stůl demokratické jednoty, má od loňska většinu v tamním parlamentu a snaží se uspořádat referendum o odvolání prezidenta Nicolase Madura. Chce vyhlásit předčasné prezidentské volby, propustit politické vězně a vrátit kompetence národnímu shromáždění.