Automobilka General Motors zbankrotovala

New York - Největší americká automobilka General Motors požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Symbol americké ekonomické síly tak vstupuje do období nejistoty pod státním vedením. Spolu s ním znamená vyhlášení bankrotu, který je třetím největším v historii Spojených států, prohloubení nejistoty 92 tisíc zaměstnanců automobilky. Odborníci tvrdí, že bankrot GM zpomalí oživení americké ekonomiky.

GM by neměl zůstat pod bankrotovou ochranou dlouho. Plán automobilky počítá s rychlým prodejem částí firmy. Pod ochranou soudu by měla zůstat jen 60 až 90 dní. Bankrot má společnost zbavit největších zátěží z minulosti - třeba neúměrných zaměstnaneckých výhod, které nadměrně prodražují auta.

Analytik Peter Kaufman ze společnosti Gordian Group nicméně upozornil, že vláda nemá žádné záruky, že se z GM stane životaschopný a konkurenceschopný podnik. „Jediným vítězem, kterého zde vidím, jsou odbory,“ dodal.
 

Bankrot GM je největším bankrotem automobilky v historii. Firma zaujala 3. místo v žebříčku největších bankrotů ve Spojených státech. Zařadila se tak těsně za investiční banku Lehman Brothers, která svým krachem roztočila spirálu finanční krize, a telekomunikační společnost WorldCom. Očekává se, že spolu s vyhlášením bankrotu dojde k pádu cen akcií firmy na nulu a následně k jejich stažení z hlavního trhu.

GM čeká velká reorganizace

General Motors by měla projít zrychlenou verzí bankrotového řízení. „Očistným ohněm restrukturalizace musíme projít rychle, jinak bychom přišli o zákazníky. Nový General Motors bude menší a štíhlejší, ale přesto zůstane mocným hráčem na trhu,“ míní místopředseda správní rady GM Bob Lutz.

Také americký prezident Barack Obama mluví o budoucnosti GM optimisticky. Dnes na tiskové konferenci k situaci v General Motors prohlásil, že automobilka zvládne reorganizaci brzy a dostane se z ní jako silný a prosperující podnik. Vláda převezme v GM většinový podíl, nechce ale být aktivním akcionářem. Obama dále řekl, že o rozsahu snížení výroby a o počtu lidí, kteří budou muset v rámci reorganizace automobilku opustit, bude rozhodovat management firmy, nikoli vláda.

Během rozsáhlé reorganizace by měly podle informací, jež prosákly z Bílého domu, Spojené státy získat v podniku 60procentní podíl výměnou za pomoc ve výši 50 miliard dolarů. Kanada podniku poskytne 9,5 miliardy amerických dolarů za 12procentní podíl. Přibližně 17,5 procenta má mít odborová organizace United Auto Workers (UAW), zatímco na držitele nezajištěných dluhopisů připadne asi desetiprocentní podíl. Současní akcionáři General Motors nedostanou vůbec nic.

Do roku 2010 chce General Motors omezit počet dealerů svých aut zhruba o 1100, což je asi o 40 procent. Zbavit se chce také asi 500 dealerství, kde prodává značky Saturn, Hummer a Saab. Společnost chce rovněž zavřít 14 továren, o práci přijde každý desátý zaměstnanec. Od výroby silných aut s nadměrnou spotřebou by se nový podnik měl soustředit na výrobu malých úsporných aut.


Bankrot Chrysleru může ohrozit oživení ekonomiky USA

Podle odborníků se vyhlášením bankrotu největší americké automobilky dostávají Spojené státy znovu na tenký led. Koncern totiž zaměstnává 92 tisíc lidí a ve Spojených státech je nepřímo zodpovědný za 500 tisíc penzistů.

Podle ekonoma Michiganské univerzity Jana Švejnara otřese dalšími navazujícími odvětvími a bude se multiplikovaně šířit celou ekonomikou. „Bude to mít negativní efekt na očekávání lidí a vůbec podniků všeobecně,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 Švejnar. Vybřednutí ekonomiky USA z recese, které řada analytiků předpovídá v počátku druhého pololetí letošního roku, se tak zřejmě oddálí.

GM? To je Cadillac i Buick 

Výstavní skříní Spojených států, symbolem americké technické vyspělosti, luxusní značkou pro vyšší třídy a hlavně výrobcem, který byl technologicky vždy o krok napřed. Tím vším byla po desítky let General Motors pro celý svět.

Matt Holtzman, dealer, Flemings Ultimate Garage:

„Auta pod značkou General Motors jsou ikonou amerického průmyslu. Byli jsme největší, byli jsme nejlepší a nejrespektovanější. A právě tato auta jsou vzpomínkou na tehdejší dobu - jednodušší a snad i lepší.“


Celých 76 let si zkrachovalá automobilka držela pozici jedničky na trhu. O tento primát ji loni připravila až japonská Toyota. O ty ostatní letos finanční krize. Řízený bankrot končí víc než stoletou historii největšího amerického automobilového kolosu. „Je to konec jedné éry, velmi nešťastný konec,“ smutní Gary Binge, majitel Chevroletu C-10, tradičního vozu z dílny General Motors.

Vůbec první model, Buick, vyjel na silnice už 16. září 1908. Největší slávy pak na desítky let dosáhl jeho nástupce, Cadillac. Ten se do kroniky automobilového průmyslu zapsal hned několika prvenstvími - čtyřválcovým motorem, uzavřenou karoserií nebo elektrickým startérem.

Problémy mají i dcery GM

Problémy mají i dceřiné společnosti General Motors po celém světě. Jednou z nich je například německý Opel. Po zdlouhavém pátečním jednání je již jasné, že ho převezme kanadsko rakouská firma Magna, která bude mít společně s ruskou bankou Sibjerbank v automobilce většinový podíl. V Evropě trpí ale i další součásti koncernu. Otazník se zatím vznáší nad budoucností britského Vauxhallu či švédskou automobilkou Saab.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
10:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
11:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Stávající bloky Dukovan mohou fungovat až do roku 2067, řekl Havlíček

Stávající jaderné bloky v Dukovanech bude podle analýzy možné provozovat až 80 let, tedy do roku 2067, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Nyní mají povolení do roku 2035. Skupina ČEZ pokračuje v diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. Bude spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL.
05:53Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ceny na čerpacích stanicích v podstatě nerostou, tvrdí Schillerová. Skopeček vyčítá nekoncepčnost

Na čerpacích stanicích v Česku platí cenová regulace. Resort financí stanovuje na každý den maximální ceny pohonných hmot. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala, že vládní opatření fungují a cena dle ní „v podstatě neroste“. Kabinet se prý snažil zakročit proti vysokým maržím prodejců. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) namítl, že se vláda chová „od samého začátku nekoncepčně“. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
před 19 hhodinami

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Vládní opatření proti cenám paliv jsou drahá a neefektivní, myslí si Kalousek

Nárůst cen kvůli konfliktu na Blízkém východě teprve začíná, domnívá se bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Víc než energie a paliva ho však trápí cena hnojiv, která podle něj ovlivní začínající jarní práce. Proto očekává, že kvůli aktuální krizi budou potraviny za rok dražší. Kalousek byl hostem pořadu Interview ČT24, moderovaném Jiřím Václavkem, kde se vyjádřil také k možné konsolidaci státního rozpočtu a sporu prezidenta s vládou ohledně zastupování na summitu NATO.
před 23 hhodinami

Ceny ropy a plynu v reakci na příměří klesají

Ceny ropy a plynu se snižují v reakci na oznámení dvoutýdenního příměří mezi Spojenými státy a Íránem, které přináší naději na obnovení přepravy obou komodit Hormuzským průlivem. Cena ropy Brent ztratila třináct procent a propadla se pod 95 dolarů za barel, cena americké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o více než patnáct procent pod 95 dolarů za barel. Plyn zlevnil zhruba o sedmnáct procent a pohybuje se kolem 44 eur za megawatthodinu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...